Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves sa stala pre rok 2016 najkrajším mestom Slovenska.  A určite oprávnene. Vedeli ste, že svojich sedem divov má nielen svet, ale aj toto mesto? Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi si v roku 2010 v ankete zvolili najatraktívnejšie pamiatky mesta.

1.     Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie

Veža tohto kostola je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Meria až 87 metrov a má 7 ciferníkov. Vďaka svojej výške je od roku 2008 zapísaná aj do Knihy slovenských rekordov. Bola postavená v rokoch 1892 – 1894  podľa plánov budapeštianskeho architekta Imricha Steindla. Spišiakom už dávno prischol prívlastok “šlepí”. Medzi domácimi koluje aj príbeh, ktorý tvrdí, že šlepí Spišiaci nedovideli na horné hodiny, a preto museli na vežu dať ďalšie ciferníky nižšie.veža rímskokatolíckeho kostola v Spišskej Novej Vsi

V kostolnej veži sa nachádza aj najvyššie položená zvonica, v ktorej visí päť zvonov. Najmenší a zároveň najstarší z nich – Umieračik – bol uliaty ešte v dielni Majstra Konráda, ktorý v 14. storočí preslávil mesto jednou z najvýznamnejších zvonolejárni na Slovensku. Zaujímavosťou je aj to, že kostolná veža v čase svojho dokončenia, na konci 19. storočia, bola jednou z najvyšších budov v Uhorsku.

2.     Najdlhšie šošovkovité námestie v Európe

námestie Spišská Nová Ves

Druhým divom Spišskej Novej Vsi sa stalo šošovkovité námestie, ktoré je najdlhšie svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Nádherný výhľad na celé námestie si môžete vychutnať z už spomínanej veže rímskokatolíckeho kostola. Namestie totiž ukrýva mnoho vzácnych historických budov a dopĺňa ho krásna zeleň v parku.

3.     Secesná budova Reduty

Reduta Spišská Nová Ves

Na východnom konci námestia sa nachádza budova Reduty, ktorá je tretím divom mesta. Dodnes sa na Slovensku zachovalo iba osem takýchto divadelných budov. Bola postavená v rokoch 1899 – 1902 so štyrmi nárožnými vežičkami. V súčasnosti sídli v Redute Spišské divadlo, Mestské kultúrne centrum, Televízia Reduta, nachádza sa tu nádherná koncertná sieň a reštaurácia s kaviarňou.

4.     Provinčný dom s Levočskou bránou

Pôvodne táto budova plnila funkciu Radnice. V roku 1772 sa 13 spišských zálohovaných miest vymanilo z moci poľských kráľov. Rozhodovalo sa o ich ďalšom osude. Najprv mali patriť Spišskej župe, lenže mestá si bránili svoje privilégia, a preto vznikla Provincia trinástich spišských miest. Mária Terézia k nim o 4 roky neskôr pripojila ďalšie tri mestá a utvorila Provinciu šestnástich spišských miest. Sídlom Provincie sa stala Spišská Nová Ves a táto budova.

Provinčný dom Spišská Nová Ves

Dnes v budove Provinčného domu sídli Múzeum Spiša. V jeseni 2016 bol Provinčný dom po rekonštrukcii znovu sprístupnený verejnosti.

5.     Radnica

radnica Spišská Nová Ves

Po predaji stredovekej radnice (už spomínaného Provinčného domu) postavilo mesto Spišská Nová Ves v rokoch 1777 až 1779 novú (súčasnú) budovu radnice. Vybudovaná bola na mieste niekdajšej tržnice v klasicistickom slohu. Zaujímavosťou je, že jej výstavba stála 11 569 zlatých a 51 grajciarov.

6.     Spišský trh

Spišský trh

61 rokov sa pravidelne v júli koná v Spišskej Novej Vsi tradičný Spišský trh. Na Spiš v tom čase pravidelne prichádzajú státisíce návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia. Pre Spišiakov je to akýsi víkend, keď sa všetci opäť raz stretnú doma – na Spišskom trhu. Sprievodným podujatím sú Spišské výstavné trhy (Spiš Expo).

7.     Gréckokatolícky chrám v Spišskej Novej Vsi

Chrám je jednou z najmladších sakrálnych stavieb v meste. Začal sa stavať len v roku 1991 a veriacim slúži od roku 1997. Navonok pôsobí moderne, avšak je postavený tak,  aby symbolicky zvýraznil niektoré tradičné byzantské prvky.

mozaika Spišská Nová Ves mozaika Spišská Nová Ves

Je jediným na Slovensku, ktorého sakrálnu výzdobu tvorí novodobá mozaika z prírodných materiálov, podľa školy otca Marka Rupnika z Centro Aletti v Ríme. Jeho diela môžeme obdivovať v Lurdoch, Fatime či Vatikáne. Autorom mozaiky je otec Kamil Dráb. Posvätili ju v roku 2009.

Všetky divy mesta nájdete na šošovkovitom námestí. Za prehliadku stojí aj jedna zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku – tá najmenšia, ale jedna z najkrajších.

Zdroj: autor, spisskanovaves.eu | Foto: autor, spisskanovaves.eu

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Miroslava S
Snažím sa prinášať pozitívne správy, ukazovať krásu východného Slovenska, najmenších veľhôr na svete Vysokých Tatier, či rozprávkového Slovenského raja. Robím príspevky o dávno zabudnutých historických pamiatkach či miestach, ktoré sú všade okolo nás, no nevnímame ich.