Počas minulého týždňa to vyzeralo na niektorých miestach ako v jari a teplé januárové dni nám ročné obdobie, v ktorom sa nachádzame, vôbec nepripomínali. Ako sme vás informovali, zmena nastane a tento týždeň nám prinesie ako celodenné mrazy, tak aj sneh.

Zmena v charaktere počasia prišla už v nedeľu 14. januára, kedy západné Slovensko zasiahla nádielka snehu, ktorá sa pohybovala do 4 cm. Počas tohto týždňa sa dostane na celé naše územie a prinesie so sebou ako celodenné mrazy, tak aj sneh.

Slnečný začiatok týždňa

Počas dnešného pondelkového dňa sú na našom území očakávané zrážky len v malom množstve. Vyskytovať by sa mali výnimočne predovšetkým v oblasti malých Karpát. Prevládať bude u nás prevažne jasné až polooblačné počasie s teplotami, ktoré budú pomerne nízke a to od -5 do 0°C. Kladné teploty sa očakávajú na západe.

V utorok príde zmena

V utorok 16. januára príde zmena a slnečné počasie vystriedajú zrážky v dôsledku postupu teplého frontu. Ten k nám prinesie sneženie. “Snežiť začne už v noci na utorok, najmä v južnej polovici územia, no výraznejšie sa rozsneží až počas dňa. Ďalšia vlna sneženia dorazí v popoludňajších a vo večerných hodinách od severozápadu a prinesie ďalšie sneženie najmä na severozápad. Snehové zrážky by k nám mali postupovať v niekoľkých vlnách. Ďalšia vlna sneženia sa potom očakáva v stredu, no to už na západe hrozí aj dážď,” informovalo imeteo.sk.

Slovenský hydrometeorologický ústav dokonca vydal aj výstrahy 1. stupňa pred snežením a najmä tvorbou snehových jazykov a závejov pre takmer všetky slovenské kraje.

Oteplí sa v stredu

Ako uvádzali meteorológovia, o vlnu sneženia na našom území bude mať na svedomí práve teplý front. Práve ten vtiahne do našej oblasti aj teplejší vzduch od západu, ktorý k nám prenikne po okraji rozsiahlej tlakovej níže so stredom nad Severným morom.

“Vďaka otepleniu vystúpia denné teploty z mínusových teplôt až na +2 až +8°C. Oteplenie súce spôsobí roztopenie snehovej pokrývky v nižších polohách, no vyhliadky naznačujú, že už počas víkendu sa opäť ochladí,” uviedlo imeteo.sk.

Zdroj/Foto: imeteo.sk, shmu.sk | Video: YouTube | Ilustračná foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.