Od tragédie vo Veľkej Mači, kde bol v rodinnom dome zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová, už ubehol mesiac. Vyšetrovanie stále nič nové neprinieslo a verejnosť čaká na akékoľvek informácie a pokrok.

Spoločnosťou sa zmieta množstvo nezodpovedaných otázok, na ktoré sa snaží nájsť odpoveď aj bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek. Ten pre aktuality.sk vypracoval nielen profil objednávateľa a vraha, ale aj iné podstatné podrobnosti.

Podľa slov Šáteka sa vrah na svoju úlohu poriadne a dlho pripravoval a všetko mal premyslené do najmenších detailov. Ján aj Martina boli podľa neho pozorovaní niekoľko týždňov, možno i mesiacov, kým si o nich vrah nezistil presné informácie o tom, ako žijú, kde sa pohybujú a podobne.

Typológia vraha

Podľa Šáteka je vrahom silná a vyrovnaná osoba, ktorá má mimoriadne pevnú vôľu, čoho dôkazom je aj nezanechanie žiadnych stôp na mieste činu, je chladnokrvná a vytrénovaná, pričom si dávala pozor i na najmenšie detaily. Jej úlohou však bolo nielen zabiť, ale aj plánovať, zrealizovať a uniknúť tak, aby ju nikto nikdy nenašiel. Za celú popravu vraj dostal vrah krásnu sumu.

Objednávateľ vraždy

Na základe analýzy, ktorú Šátek vykonal, si je istý, že objednávateľom je vysokopostavený človek s dostatkom peňazí na to, aby mohol realizovať takéto činy. Za narušenie svojho života je ochotný pristúpiť k tomu najhoršiemu, čím je vražda dvoch ľudí. Tento človek sa podľa neho cíti nadradený nad ostatných a nenechá sa nikým ohroziť.

Miesto činu

Starší rodinný dom uprostred dediny bol pre vraha ideálnym miestom na zbavenie sa novinára a jeho snúbenice. Keďže dom je prístupný z viacerých strán a pár sa vôbec nezamykal, vrah sa mohol do domu dostať ešte pred popravou a svoje kroky tak bezchybne naplánovať.

Problémy s autom

Ján mal v deň vraždy problém s vybitou batériou v aute, ktoré mal odstavené na železničnej stanici v Galante. Zavolal teda svojej snúbenici, aby po neho prišla a vrah tak mal čas dostať sa do domu a počkať na nich. Zároveň nie je vylúčené, že vrah zasiahol aj do Kuciakovho auta.

Deň D

Najpravdepodobnejšou verziou je podľa Šáteka to, že vrah sa dostal do domu, kým Martina išla po Jána na stanicu. Vojsť mal zo zadnej strany domu a počkať na nich v pivnici. Keď sa mladí snúbenci vrátili domov, v pokoji si spravili čaj a kávu. Potom zbehol Ján do garáže, kde si chcel dať nabiť batériu do auta, no v tom ho niečo vyrušilo a išiel to skontrolovať. Vrah si na novinára počkal pri pivničných dverách a dvakrát na neho vystrelil. Telo nebohého Jána spadlo na schody, kde ho aj našli policajti. Vykonávateľ ihned po tom zamieril do kuchyne, kde našiel Martinu, a strelil ju do tváre v oblasti nosa. Nakoniec ešte rozhodil po miestnosti niekoľko nábojov a vytratil sa akoby nič.

Analýza predpokladá, že Martina nemala byť obeťou, no bola v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Keďže vrah nemohol za sebou nechať svedkov, musel zastreliť aj ju.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: instagram