Slovensko čaká veľká zmena v poskytovaní hypotekárnych úverov. Prísne pravidlá skomplikujú život nejednému mladému človeku, ktorý sa bude chcieť osamostatniť. Myslieť na to by mal už niekoľko rokov dopredu. 

Rozmýšľate, či si zobrať hypotéku teraz alebo počkať, kým klesnú ceny nehnuteľností? Nemáme pre vás dobrú správu, o pár týždňov sa už k hypotekárnemu úveru nemusíte dostať vôbec. Môžu za to budúce zmeny na našom finančnom trhu, pre ktoré bude úver na bývanie ľuďom omnoho vzdialenejší ako dnes. Horšie podmienky by sa mali nastoliť v júni, kedy Národná banka Slovenska sprísni pravidlá, aby sa predišlo ďalšej hospodárskej kríze, ktorá vznikla v roku 2008 v USA.

Ak si budete chcieť od júna vziať hypotéku, dostanete maximálne 90 percent z ceny nehnuteľnosti, v niektorých prípadoch to bude ešte menej. V praxi to znamená, že ak si budete chcieť kúpiť nehnuteľnosť za 100 000 eur, minimálne 10 000 – 20 000 budete musieť mať nasporených, inak vám žiadna banka úver neposkytne. Čiže, ak už aj niekoľko rokov pracujete, môže sa stať, že si požičať z banky môcť nebude.

Slováci by sa teda mali zamyslieť a odkladať si na bývanie už od mladého veku, pretože podľa štatistík Poštovej banky je pre niektorých ľudí obrovským problémom práve sporenie.

Platiť však začnú aj úverové stropy udávané sumu, ktorú si daný človek môže od banky požičať. Situácia by sa mala ešte viac zhoršiť od januára 2019, kedy odborníci hovoria o maximálnej hodnote poskytnutého úveru vo výške 70 percent z ceny nehnuteľnosti. Takúto situáciu si mnohí Slováci ani len nevedia predstaviť a jednoznačne to skomplikuje život mnohým z nich.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.