Plánujete kupovať nehnuteľnosť, no čakáte, kým klesnú ceny? O pár mesiacov ale môže prísť nemalé prekvapenie. Ceny by síce mali ísť dole, avšak banky vám už v tom čase nemusia požičať. Národná banka Slovenska, podľa ktorej sa Slováci stále viac zadlžujú, sa totiž kritéria na poskytovanie úverov snaží sprísniť.

Už čoskoro by mala nastať veľká zmena, po ktorej sa k hypotéke nedostanú nielen mladí, ale dokonca ani niekoľko rokov pracujúci. Cieľom je ľudí naučiť šetriť, a preto si budú musieť minimálne 10 percent zo sumy nehnuteľnosti pridať pri kúpe sami, inak nebudú mať na vlastné bývanie nárok. Ubudnúť by mali dokonca aj 80 percentné hypotéky, ktoré dnes tvoria polovicu. Od júla 2019 by ich malo byť už len 20 percent, čo budú ľudia znášať len ťažko.

Tí, ktorí váhajú nad kúpou, by tak mali zvážiť, či si radšej za byt alebo dom priplatia o 5 – 10 tisíc viac alebo nehnuteľnosť nedostanú. Ďalšou možnosťou bude dofinancovanie  prostredníctvom spotrebného úveru, ktorý vás vyjde omnoho drahšie ako spomínaná hypotéka. Ak teda rozmýšlate, či si kúpiť nehnuteľnosť teraz, radšej choďte do toho, o pár dní už môže byť neskoro.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: pixabay