Azda niet toho, kto by si nepamätal znelku deduška Večerníčka a jeho legendárny domček. Že prišiel čas na rozprávku oznamuje deťom už dlhé roky. Vedeli ste však o tom, že tento domček skutočne existuje? Je to tak. Otázkou ale zostáva: Do akého času? 

Domček sa nachádza v najvýchodnejšej slovenskej obci – Nová Sedlica a je zároveň niekdajšou kultúrnou pamiatkou. Tá však chátra, nakoľko obec do nej investovať nemôže a vyše storočný sedliacky dom môže kedykoľvek spadnúť.

Ako píšu aktuality.sk: “Domček je na spadnutie,” konštatoval starosta Novej Sedlice Vasiľ Dinič, ktorý vidí problém v nezáujme dedičov. Ich aktuálny počet je päť a parcely, ktorých je sedliacky dom súčasťou, disponujú počtom 62 vlastníkov.

„My ako samospráva nemôžeme investovať verejné peniaze do súkromného majetku, inak by sme porušili zákon. Majiteľov naháňam viac než tri roky. Už to aspoň dali do dedičského konania. Aspoň to v rámci obecných prác pravidelne kosíme, hoci je to cudzí pozemok. Nenecháme to zarásť. Nech si ho návštevníci môžu odfotiť. Potrebovali by sme do toho investovať približne dvetisíc, tritisíc eur. Keby sa stavba prekryla, vydržala by ďalších 20 rokov,” uviedol Dinič pre aktuality.sk.

Zachrániť chalúpku by dokázala iba súkromná osoba, či verejná zbierka a domček by tak mohol slúžiť ako múzeum. Bol by obrovským lákadlom pre turistov. Tí navštevujú túto obec predovšetkým kvôli prechádzkam v Poloninách, karpatskému pralesu alebo zabudnutým cintorínom z prvej svetovej vojny.

Chalúpku, ktorá má slamenú strechu a drevenú fošňovú podlahu postavila rodina Fedora Dovhuna začiatkom 20. storočia. Veľa z nás v nej i dnes vidí podobu s domčekom zo znelky Večerníčka.

Zdroj, video: aktuality.sk, youtube | Foto: wikipedia.org

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.