Plánujete dovolenku v Chorvátsku? Informujte sa najprv, aké sú tam zvyky a aké zmeny chcú Chorváti pre turistov zaviesť. Novinky sa budú týkať napríklad obmedzení, podľa ktorých sa niekde nebudete môcť pohybovať v plavkách.

Keďže je Chorvátsko veľmi obľúbené a navštevuje ho obrovské množstvo turistov, Chorvátom už pravdepodobne došla trpezlivosť s tými, ktorí nerešpektujú ich pravidlá. Rozhodli sa pokutovať tých, ktorí sa budú v centre mesta pohybovať len v plavkách. Toto obmedzenie už po novom zaviedol aj najobľúbenejší chorvátsky ostrov Hvar. Chorváti tiež rozhodli, že oblečený len v plavkách už nebudete môcť vstúpiť ani do žiadneho baru, či reštaurácie.

reštaurácia Dubrovník

Buďte teda pripravený na to, že pri vstupe do reštaurácie môžete uvidieť obrázok, ktorý vám tento vstup len v plavkách zakáže. Na ostrove Pag napríklad zaviedli novinku, že za vyzlečené tričko môžu muži dostať pokutu aj 135 eur.

Za prechádzky v plavkách po Dubrovníku či Splite ste mohli byť pokutovaný už dávnejšie. Jeden z najobľúbenejších párty destinácií, ostrov Hvar, sa k nim ale pridal len nedávno. Turisti, ktorí budú mimo pláže len v plavkách, môžu dostať pokutu až do výšky 600 eur. Ženám, ktoré sa budú pohybovať mimo pláže len v hornom dieli plaviek a mužom bez tričiek hrozí dokonca pokuta 500 eur.

Dubrovník centrum mesta

Ak sa v tejto krajine rozhodnete piť alkohol, nerobte to na verejnosti. Vaša peňaženka môže byť za tento priestupok ľahšia až o 700 eur. Rovnakú pokutu vám môžu dať aj za spánok na verejnosti.

Keďže sa po ostrove pohybuje veľa mladých ľudí, ktorí sa nie vždy správajú slušne, rozhodli sa Chorváti týmito opatreniami proti ich správaniu bojovať. Starosta Rikardo Novak tvrdí, že všetci mladí turisti sú u nich vítaní, no musia sa vedieť správať. Veľa z nich totiž zvracia na ulici, močí na každom rohu, chodí bez tričiek alebo sú opití do bezvedomia. Takéto správanie vraj obmedzuje nielen Chorvátov, ale aj ostatných dovolenkárov.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: Pixabay.com