Ekonomika na Slovensku je vraj v najlepšej kondícii a v roku 2018 by sme mali čakať väčšie zmeny ako doteraz. Niektoré z nich budú pozitívne, iné bohužiaľ negatívnejšie ako doteraz. Čo našu peňaženku tento rok čaká a neminie? 

Pri končení každého roka si asi každý z nás praje to, aby bol ten nový rok lepším ako ten prechádzajúci. Z ekonomického hľadiska by rok 2018 mal byť pre Slovákov vraj jedným z najlepších, aký sme zažili. Dobrá ekonomická situácia našej krajiny by vraj mala pokračovať a pocítiť by to mali nielen firmy, ale aj zamestnanci a teda bežní ľudia.

Svetová ekonomika vraj ide stále dopredu a to poháňa vpred aj našu republiku. Životná úroveň by sa tak na Slovensku mohla čoskoro aspoň načas stabilizovať. Podľa Národnej banky Slovenska by sa mal náš hrubý domáci produkt v tomto roku zvýšiť o 4,3 percenta, čo považujú ekonómovia za úspech.

Veľmi dôležitým v tomto roku na Slovensku vraj bude automobilový priemysel, ktorý otvorí brány tisíckam ďalším zamestnancov, a to najmä výroba v nitrianskom závode Jaguar Land Rover. Svoje historické čísla by mala dosiahnuť aj nezamestnanosť, ktorá by sa tento rok mala dostať na úroveň 7,5 percenta. V roku 2018 očakávame aj veľký dopyt po pracovnej sile, ktorý sme zaznamenali už v roku 2017.

Firmy siahajú už aj po dlhodobo nezamestnaných ľuďoch, nakoľko z tých, ktorí chcú pracovať, sú už takmer všetci zamestnaní. Očakáva sa, že u nás bude nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, čo zaručí Slovákom zvýšenie ich miezd. Samozrejme bude záležať na tom, kde a koľko pracujete.

Podľa Národnej banky by tak Slovákom mali tento rok porásť platy najrýchlejšie od roku 2008 a tie by sa mali zvýšiť pravdepodobne až o 5,1 percenta. Síce je tento stav najmä pozitívny, no prichádzajú s ním aj negatíva ako napríklad zdražovanie a inflácia. V praxi to znamená, že ceny tovarov a služieb porastú ešte rýchlejšie ako za posledné roky, čo pocítia najmä chudobnejší ľudia. Keď ešte do tohto započítame infláciu a porovnáme to so zvyšovaním platov, v priemere by tak Slováci v roku 2018 mali zarobiť viac o 2,8 percenta oproti tomu minulému.

Je teda jasné, že nás tento rok čakajú nielen pozitívne zmeny v ekonomike, ale aj tie negatívne, ktoré pocítia všetci z nás.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: freepik