Slováci si stále viac dávajú pozor na to, čo v obchodoch kupujú. Nie vždy je pre nich dôležitá len cena, dôraz kladú i na kvalitu a pôvod potravín. Ak ale pri nákupe preferujete domáce produtky, takto sa môžete uistiť, že pochádzajú naozaj zo Slovenska.

Prvým spôsobom, vďaka ktorému si viete overiť pôvod daného výrobku, je projekt Značka kvality SK, ktorý vznikol v roku 2004 na ministerstve pôdohospodárstva. Keďže rezort chcel podporiť domácu produkciu po vstupe Slovenska do Európskej únie, vznikla značka, ktorá spotrebiteľom garantuje slovenský pôvod.

Neskôr sa dokonca pridala Značka kvality SK GOLD určená pre nadštandardné slovenské potraviny. Momentálne sa týmto označením môže pýšiť 1300 produktov od takmer 200 slovenských výrobcov. Sú medzi nimi potraviny rôzneho druhu, ako napríklad mäso, mliečne výrobky, cukrárske, pekárske, víno, ryby a podobne.

Toto prémiové označenie môže získať každý výrobca po splnení kritérií, akými sú kvalita, bezpečnosť a postup pri výrobe. Podmienkou je tiež to, že celá výroba musí prebiehať na Slovensku a minimálne so zložením 75 percent domáceho produktu. Jediná výnimka platí pri potravinách, ktoré sa u nás nedajú zohnať a ani dopestovať. Platnosť ocenenia je u niekoho obmedzená na sezónu, u iného na tri roky. Všetko závisí od potravín a ich trvanlivosti. O tom, kto značku kvality dostane, rozhoduje počas celého roka a bezplatne odborná komisia, ktorú zriaďuje ministerstvo. Ak teda v obchode natrafíte na potraviny s týmto označením, môžete si byť istí, že ide o slovenský výrobok.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.