Štyri roky mravenčej práce, štyri milióny kávových zŕn, z ktorých by sa dalo pripraviť šesťdesiat tisíc šálok kávy, viac ako 500 exponátov a nezameniteľná vôňa čerstvo upraženej kávy.

Obec Krušetnica, nachádzajúca sa 15 kilometrov od okresného mesta Námestovo, má okrem krásnej prírody ešte jednu zaujímavosť – Múzeum kávy sídliace v nenápadnom domčeku v strede obce. Po prekročení prahu jeho dvier ostanete stáť v nemom úžase. Pred vami sa rozprestiera mozaika z kávových zŕn ktorá vypĺňa takmer každý centimeter stien.

Za zrodom tejto myšlienky a tiež za jej realizáciou stojí barista Roman Florek, miestny obyvateľ, ktorý celý svoj doterajší život zasvätil káve. Pri jeho sprevádzaní po múzeu nadobúdate pocit, že sa nachádzate v inom svete. Zabúdate na vonkajšie problémy a oddávate sa chvíľam, ktoré on sám nazýva jedinečnými. Zanietene rozpráva nielen o pôvode kávy, ale tiež o súčasných trendoch v jej príprave.

Ozaj vedeli ste, že tá istá káva môže byť zdravá aj nezdravá? Záleží od toho, ako si ju pripravíte. Ak sa naučíte správny postup, tak dvadsať vypitých káv za deň nemusí organizmu vôbec uškodiť.

Krstným otcom múzea je odborník na kávové zrná Jozef Augustín. Aj jeho podobizeň vyrobená z kávových zŕn zdobí steny múzea. Ak všetko dobre dopadne tak v blízkej dobe bude krstným otcom nielen múzea, ale aj svetového rekordu, ktorý už teraz v Krušetnici 5-násobne prekonali. V súčasnej dobe sa totiž pracuje na zápise do Guinesovej knihy rekordov.

Foto: autor, Múzeum Oravakafe Facebook