Ilustračné foto

Kým pondelok 9. júl priniesol búrky najmä do oblasti našich hôr, utorok 10. júl sa ponesie v znamení plošnejších zrážok a intenzívnejších búrok. Podľa meteorológov by k nám mali doraziť dokonca až v troch búrkových vlnách.

Ako informuje portál imeteo.sk, výraznejšiu búrkovú situáciu prinesie nad naše územie utorok 10. júl. “Najskôr sa totiž začnú vytvárať búrky z tepla, no popoludní a večer by mala doraziť intenzívnejšia vlna búrok najmä na severozápad a večer a v noci by od západu mala postupovať najintenzívnejšia búrková línia,” uvádza imeteo.sk.

Prvá vlna – oblasť hôr

Nad našim územím bude ešte pred studeným frontom prúdiť teplý a vlhký vzduch. Studený front k nám začne postupovať cez strednú Európu. V tomto teplom a vlhkom vzduchu sa už počas skorého popoludnia začnú tvoriť prvé prehánky a búrky.

“Búrky budú viazané predovšetkým na hory a prinášať by mali najmä výraznejšie prívalové zrážky, ktoré napriek tomu môžu narobiť problémy a spôsobiť prechodné zvýšenie potokov a riek,” upozorňuje imeteo.sk.

Druhá vlna – severozápad

Meteorológom naznačujú predpovede, že počas popoludnia sa v oblasti Moravy budú vytvárať predfrontálne búrky. Tie sa naviažu do zhlukov a vytvoriť by tak mali výraznejší búrkový systém. “Ten by niekedy v čase od 16:00 do 18:00 mal vstúpiť z Moravy nad severozápadné Slovensko a presúvať by sa mal najmä Považim a Ponitrím. Neskôr by sa mal rozpadnúť v oblasti severnej polovice stredného Slovenska, najmä na Kysuciach, Orave a na Liptove,” informuje imeteo.sk.

Tieto búrky by už mali byť výraznejšie a priniesť môžu i silný nárazový vietor.

Tretia vlna – samotný front

Poslednú búrkovú vlnu prinesie podľa informácií samotný postup studeného frontu. Tieto búrky by mali byť aj najintenzívnejšie a súčasne aj plošnejšie.

“Pravdepodobne by sa z oblasti česko-poľských hraníc, cez celé územie Českej republiky a Rakúska až do oblasti Grazu mala vytvoriť výrazná búrková línia, tzv. búrková SQL. Na jej čele sa vytvorí shelf cloud, ktorý teda opäť bude fotogenický, no na jeho čele bude dochádzať k prudkým nárazom vetra,” dodáva imeteo.sk.

Táto, niekoľko stoviek kilometrov dlhá búrková línia by mohla podľa meteorológov okolo 22:00 od západu postúpiť nad naše územie a počas noci sa bude presúvať smerom na východ.

AKTUALIZÁCIA: Portál imeteo.sk informoval v utorok 10. júla, že je pravdepodobná tiež situácia, že búrky nakoniec večer nedorazia a rozpadnú sa tesne pred bránami nášho územia. V takom prípade dorazí len dážď a ďalšie búrky by na studenom fronte mali vznikať počas stredy.

Zdroj: imeteo.sk, ilustračné foto/pixabay.com

 

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.