Ilustračné foto

Ani posledný júlový deň nás neopúšťajú horúčavy, no podľa informácií meteorológov treba dnes počítať s búrkami, ktoré majú predpoklad  byť silnejšie ako počas uplynulých dní.

Kopovitá oblačnosť sa podľa portálu imeteo.sk vyvíja postupne od dopoludňajších hodín, jej rozvoj však bude v priebehu poludnia výraznejší.

“Búrky sa budú objavovať predovšetkým v horských oblastiach a hrozia na celom východnom a strednom Slovensku. Vyskytnúť sa však môžu aj v Nitrianskom kraji a na juhu Trnavského kraja,” upozorňuje imeteo.sk.

Búrky počas utorka 31. júla tak môžu byť výraznejšie v Košickom kraji. “Numerické modely totiž naznačujú, že počas popoludnia sa v oblasti okresu Košice a Košice-okolie začne vyvíjať výrazná búrková činnosť, ktorá postúpi nad Gelnicu, Rožňavu a oblasť Spiša, kde môže dochádzať k dlhšie trvajúcej regenerácii búrok,” dopĺňa imeteo.sk.

Mali by tak vznikať jednotlivé búrky, ktoré sa síce rýchlo vypršia, no v ich tesnej blízkosti vznikne rýchlo ďalšia a ďalšia. “Pôjde o tzv. stacionárne búrky, ktoré sú veľmi nebezpečné. Na malom území môže v priebehu pár desiatok minút spadnúť až niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Numerické modely očakávajú, že môže spadnúť pri búrkach v tejto časti Slovenska 50 až 100 mm zrážok a takéto zrážkové úhrny by už spôsobili prívalové povodne,” dodáva imeteo.sk.

Zdroj: imeteo.sk, ilustračné foto/pixabay.com