Minister zdravotníctva Tomáš Drucker informoval o tejto pozitívnej správe pre pacientov po rokovaní s občianskymi aktivistami. Parkovanie bez poplatkov by sa malo stať realitou ešte v tomto roku. Týkať sa bude tých nemocníc, na ktoré má ministerstvo dosah. Rezort už v tejto súvislosti pre dotknuté nemocnice pripravuje takzvaný príkaz ministra.

O potrebe vytvoriť bezplatné parkovacie miesta pred nemocnicami rokovali obe strany ešte v apríli. Ministerstvo si v tejto súvislosti nechalo vypracovať analýzu, na základe ktorej predložilo návrh koncepcie. Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker, ekonomické dopady sa pre nemocnice pohybujú na úrovni niekoľko tisíc eur ročne a nie sú likvidačné.

Dva modely bezplatného parkovania

Prvý model počíta s parkovaním zadarmo na štyri hodiny. Pokiaľ pacient tento limit prekročí, podľa portálu cas.sk zaplatí poplatok maximálne jedno euro do konca dňa. Druhý model prináša päťhodinové parkovanie zadarmo a následné spoplatnenenie podľa štandardného cenníka.

Po novom by tak malo 70 percent parkovacích miest slúžiť pre pacientov, z toho šesť percent pre ťažko zdravotne postihnutých, ďalších 30 percent miest pre zamestnancov nemocnice. Bezplatné parkovanie by malo od 1. júla začať platiť v 13 nemocniciach. V troch neziskových organizáciách ho ministerstvo plánuje zaviesť do konca októbra. „Do konca roka sa chceme vysporiadať aj s našimi nemocnicami, kde máme partnerov a kde sú potrebné ďalšie rokovania,” uviedol minister Tomáš Drucker.

Zdroj: health.gov.sk| Foto: ilustračné pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Kristina H
Vyštudovaná jazykovedkyňa, ktorá sa tým ale príliš nechváli, pretože ako sa hovorí: "Aj majster kat sa utne!" Jej pracovným domovom je rádio a tieto internetové stránky. Prinášať vám bude informácie o kultúre, politike a rôznych zaujímavostiach.