Slováci, buďte opatrní! Bezpečnostní experti zo spoločnosti Kaspersky Lab objavili novú modifikáciu známeho vírusu trójskeho koňa Svpeng, ktorý sa zameriava predovšetkým na služby mobilného bankovníctva. 

Ak využívate služby mobilného bankingu, mali by ste zbystriť pozornosť, pretože veľmi ľahko môžete prísť o svoje úspory. Nová verzia malvéru cieli predovšetkým na používateľov Android zariadení a je schopná zaznamenať stláčanie jednotlivých kláves a tým môže odsledovať zadávané heslá. Podobné útoky boli zaznamenané už vo viacerých krajinách ako Francúzsku, Nemecku, Rusku, Poľsku či Turecku.

Trojan Svpeng patrí medzi najväčšie a najnebezpečnejšie vírusy a na svoju činnosť používa zneužívanie aplikácií, ktoré sú prekrývané phishingovými stránkami, kde sa môže dostať k prístupovým údajom, zablokuje zariadenie a následne môže od svojich obetí vymáhať výkupné.

Zločinecké techniky sa však čoraz viac vylepšujú a najnovší vírus sa do vášho zariadenia môže dostať aj prostredníctvom napadnutých webových stránok ako falošný flash player. Po stiahnutí si totiž vyžiada povolenie na používanie služieb dostupnosti (tzv. accessibility services), ktoré umožňujú rozšírenia určené najmä používateľom s hendikepom alebo iným obmedzením používania telefónu, napríklad pri šoférovaní.

Nepodceňujte preto ochranu ani svojho smartfónu a nezabúdajte na dobrý antivírový program, ktorý vás ochráni pred možnou hrozbou. Inak sa veľmi ľahko môže stať, že práve vy sa stanete obeťou najnovších hackerských útokov.

Zdroj: tvnoviny.sk | Ilustračné foto: Pixabay