zamrznutý Hornád

Tohtoročná zima nám dopriala poriadne mrazy, avšak turistov v Slovenskom raji to teší. Horská záchranná služba Slovenský raj totiž vyhlásila, že rieka Hornád je opäť zamrznutá a schodná pre peších turistov, bežkárov ale aj korčuliarov.

Prielom Hornádu je v tomto období teda najdlhším prírodným klziskom na Slovensku s celkovou dĺžkou 12 kilometrov. Nestáva sa to každý rok, a tak mnoho turistov využilo aktuálny stav ľadu a vybralo sa ho otestovať. Priamo na zamrznutom Hornáde sme sa pýtali turistov, aký je stav ľadu.

zamrznutý Hornád

“Ideme z Podleska na bežkách a chceme pokračovať na Čingov. Dnes po tom oteplení je to horšie, sú úseky, kde treba ísť opatrne a trošku to obísť po suchu. Na bežkách je to dnes lepšie, do včera to bolo na korčule. 95% je tu peších turistov, hotový Václavák.” prezradil nám jeden z bežkárov, ktorého sme stretli na Letanovskom mlyne.

zamrznutý Hornád

Nie všetci bežkári to však videli rovnako: “Trošku viac snehu, ale to priniesla dnešná noc. Nebolo to až také dobré, lebo sa lepí sneh a sú aj úseky, kde bola voda, takže sme museli preskočiť okolo Hornádu, ale na to, že sme to chceli zvládnuť, tak to zvládame.”

Opýtali sme sa aj peších turistov, ako sa im šlo po zamrznutom Hornáde: “Ja som tu prvý raz dnes v zime. Ten ľad je v poriadku, na celom úseku to bolo úplne v pohode, držal, je to pevné, nepraská to. Úplne bezpečné.”

zamrznutý Hornád

A hoci nasnežilo, stretli sme aj korčuliarov: “Dnes sa šlo ťažko, lebo v noci nasnežilo, ale prešli sme to so synom a došli sme na Letanovský mlyn. Všetko je zasnežené a treba si vyberať také miesta, kde nie je udupaný sneh. Tam sa ide lepšie. Bol jeden úsek, ktorý sme museli obísť. Keby som si mal ešte raz vybrať, obul by som si ráno bežky.”

Zamrznutý Hornád láka čoraz viac fanúšikov zimných športov a turistiky. Ak aj vy plánujete prejsť Prielom Hornádu priamo po jeho toku, overte si aktuálny stav ľadu na stránke Horskej záchrannej služby alebo na ich infolinke.

zamrznutý Hornád

Zdroj: autor  | Foto: Ján Zibura