Posledné dni udreli poriadne mrazy, no skalných milovníkov prírody ani to neodradilo od výletov do hôr. Predtým ako sa vyberiete zdolať rokliny, kopce alebo sa jednoducho len prejsť, by ste sa mali na túru poriadne pripraviť.

Akú povinnú výstroj by mal mať v zime každý turista, nám povedal náčelník Horskej záchrannej služby Slovenský raj, Ivan Krajčír.

1.  Teplé oblečenie

Základom každej zimnej túry je poriadne sa obliecť. Dôležitá je pevná obuv, podľa podmienok vhodná bunda a, samozrejme, v takýchto mrazoch aj termobielizeň. Nezabudnite ani na rukavice, šál a čiapku.

2.  Náhradné oblečenie

Niekedy dá taká túra poriadne zabrať. Potom sa spotíme, niekde si sadneme, vychladneme a choroba je na svete. V takýchto prípadoch je vždy dobré mať so sebou aj náhradné oblečenie. Aspoň tričko, či ponožky, ktoré Vám pokojne môžu premoknúť aj nevhodne zvolenou obuvou, či pri tom, ako omylom šliapnete do vodného toku v rokline. Vhodné sú aj náhradné rukavice, keďže tie Vaše sa môžu zmočiť pri kontakte so snehom a ľadom v ťažších úsekoch trasy či lezení po vlhkých rebríkoch.

3.  Tekutiny a niečo na zahryznutie

Dodržiavať pitný režim! A hlavne nikdy neviete, čo sa môže v prírode prihodiť, a tak je dobré so sebou mať pre každý prípad termosku s teplým čajom, ktorá Vás zahreje v týchto zimných dňoch. Odporúča sa aj niečo na zahryznutie, aspoň keksík ako rýchly prísun energie.

4.   Svietidlo

V zime sa skôr stmieva, a tak sa môže pokojne stať, že Vaša túra nevyjde podľa predstáv a trošku sa zdržíte. V takomto prípade nikdy nevybočujte z turistického chodníka a majte so sebou malé prenosné svietidlo. Využiť môžete, samozrejme, aj mobil, avšak nechajte si ho nabitý radšej pre prípad núdze a zavolanie pomoci.

Aplikácia Horskej záchrannej služby

5.  Mobilný telefón

V prírode musíte predvídať. Vieme, že mnohí z vás tam chodia najmä relaxovať a oddýchnuť si, avšak je dobré byť pripravený a mať so sebou mobilný telefón pre prípad úrazu či stratenia sa. V takom prípade rýchlo kontaktujte Horskú záchrannú službu na čísle 18 300, alebo na t.č. konkrétneho strediska. Novinkou je aj aplikácia Horskej záchrannej služby, ktorú si jednoducho nainštalujete do svojho smartfónu a v prípade úrazu rýchlo dokážete kontaktovať HZS. Aplikácia nahlási Vašu polohu s presnými súradnicami a uľahčí prácu záchranárom. Mobil môžete rovnako využiť ako baterku, keď Vás na túre prekvapí tma.

6. Turistické palice

Opatrnosti nikdy nie je dosť! Mrazy udreli a miestami sa v horách vyskytuje súvislá pokrývka snehu. Stačí zle našliapnuť, šmyknúť sa a úraz je na svete. V tomto čase si určite na túru zoberte aj turistické palice. Budú vám oporou v ťažkých úsekoch.

7.  Mačky

Turistické mačky vhodné na zľadovatené chodníky

Nemusíte mať ľadolezeckú výstroj, stačí jednoduché mačky upevnené na gumených pásoch. Iba ich natiahnete na svoje topánky. Zoženiete ich lacno v každom športovom obchode. Chodníky sú v tomto čase zľadovatené a radšej ich mať ako nie. Môžu Vás totiž čakať náročné úseky, pokryté súvislou vrstvou ľadu. Pre tých náročnejších je vhodný aj čakan, aby si ním v ťažkých úsekoch mohli podomôcť zaseknutím do ľadu.

8. Prvá pomoc

Nie je povinná, ale môže vám poriadne pomôcť. Leukoplast, spevňovací obväz, drobnosti, ktoré nezaberú veľa miesta, ale na mieste úrazu budú neoceniteľné.

Nezabudnite: trasu si zvoľte vhodne na základe svojich schopností a tomu prispôsobte aj výstroj. Pred každou túrou sa môžete informovať o schodnosti trás a aktuálnom stave chodníkov v danom národnom parku na stránke Horskej záchrannej služby. Chodiť by ste mali v skupinkách, aby ste si vzájomne vedeli poskytnúť pomoc. V prípade núdze volajte Horskú záchrannú službu na čísle 18 300.

Zdroj: autor, HZS | Foto: pixabay.com, esogroup1.com, HZS play.google.com