Naozaj smutný pohľad. Reč je o budove, ktorá v 30. rokoch minulého storočia patrika k skvostom celej krajiny. A dnes? Veď sa na to pozrite.

Projekt Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach vzišiel z architektonickej súťaže v roku 1929, kde Jaromír Krejcar získal prvú cenu. Súťaž vypísala Nemocenská pokladna soukromých úředníků v Prahe. Architektonicky išlo v našej krajine o skutočný unikát.

Napríklad na strechách boli terasy so sprchami na slnenie, ba dokonca aj pieskoviská, ktoré mali pripomínať morské pláže. Tento liečebný dom patril v medzivojnovom období k vrcholom funkcionalistickej architektúry v celom bývalom Česko-Slovensku. Čistota a elegancia foriem, kompozícia jednotlivých fasád či kvalita architektonického detailu nemali vtedy u nás obdobu.

Súčasnosť je bohužiaľ úplne iná. Budova liečebného domu už nejaký ten rok chátra, k zatvoreniu prišlo v roku 2002 z dôvodov viacerých technických problémov. Aj keď momentálne objekt vlastní súkromná firma, budova vyzerá stále horšie a horšie. Interiér nepoznačili len dlhé desaťročia, ale aj vandali. Nájdete tu rozbité okná, dvere, luste, steny si zobrali “na parádu” sprejeri.

Zdroj: wikipedia.org | Foto, Video: Ivan Donoval Youtube