S príchodom jari nám čoraz viac ožíva príroda a spolu s ňou i prvé jarné rastlinky. Vedeli ste, že práve apríl je najideálnejším mesiacom pre zber takej púpavy? Zberať ju môžete samozrejme počas celého leta a jesene, no v tomto období sa nachádza najviac v stave rozkvitnutia. 

Možno si to ani neuvedomujeme a berieme púpavu ako bežnú súčasť prírody. Je však veľmi prospešná a pripisuje sa jej viacero pozitívnych vlastnosti, účinných pre ľudský organizmus.

O aké vlastnosti ide?

  • detoxikuje pečeň
  • lieči alergie
  • má močopudné vlastnosti
  • znižuje cholesterol
  • stimuluje tvorbu žlče
  • je extrémne prospešná pre tehotné ženy a ženy po prechode

Pozor na miesta, kde ju zbierate

Túto rastlinku zberajte len na miestach, ktoré nie sú znečistené (mimo ciest a ostatných zdrojov možnej kontaminácie škodlivými látkami). Všetky časti púpavy sa vyznačujú medicínskymi vlastnosťami. Zo zeme ju vyberajte pomocou noža celú aj s koreňmi.

Využitie jednotlivých častí púpavy

Listy púpavy môžete použiť do šalátov, zmiešať s vajíčkami, zemiakmi, či cestovinami. Vedeli ste, že jej listy obsahujú viac vitamínov ako paradajky alebo špenát? Majú dokonca omnoho väčšie množstvo betakaroténu ako mrkva samotná. Sú taktiež bohatým zdrojom ďalších významných výživných látok pre ľudský organizmus.

Stonky púpavy prečisťujú krv, zmierňujú problémy so žalúdkom, regulujú metabolizmus a stimulujú funkciu žalúdka. V ľudovej medicíne sa odporúčajú ako silný liek na cukrovku. Myslíte si, že mlieko zo stoniek je škodlivé? Omyl! Je výborné na odstraňovanie a liečbu bradavíc.

Kvety púpavy sa využívajú na výrobu sirupu. Ten prečisťuje krv a posilňuje ju. Tiež zlepšuje trávenie a zmierňuje prejavy kašľu a nachladnutia.

Koreň púpavy údajne pomáha liečiť rakovinu. Silné liečivé účinky púpavy sú známe už niekoľko storočí. Najnovší vedecký výskum ukázal, že jej koreň môže byť zároveň aj účinným liekom na rakovinu. Prečisťuje obličky, žlčník, pečeň a lymfatický systém. Využiť ho môžete aj pri ochoreniach, akými sú žlčové kamene, artritída a reuma, zápcha, žltačka a iné ochorenia pečene či pri akné a ekzémoch. Pomáhať môže pri liečbe liečbu ženských ťažkostí, najmä pri predchádzaní ochorení prsníkov (rakovina, cysty, tumory), no i pri problémoch, týkajúcich sa produkcie materského mlieka a kojenia.

Zdroj: domacaliecba.sk | Foto: autor, pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.