Kontrolóri vykonali vo februári inšpekciu a posvietili si na potraviny, ktoré všetci kupujeme. Prekvapila ich nielen špina, ale aj plesne, salmonela či pokazené výrobky.

Štátna veterinárna a potravinová správa vykonala kontrolu potravín v našich reťazcoch, ktorá ich v niektorých prípadoch nepotešila. Výsledky ukázali, že z 3 261 úradných kontrol malo až 1 281 potravín nedostatky, pričom za niektoré z nich museli obchody potrestať pokutou. Inšpekcia tak uložila 107 pokút v hodnote 5 015 eur. Najväčším problémom je hygiena predávaných potravín, a to špinavé skladovanie a znečistené budovy. Inšpektori ale krútili hlavami aj nad poškodenými obalmi či nesprávnou teplotou v obchodoch.

Pri prehliadke mali možnosť vidieť v priestoroch múčneho hospodárstva dokonca živé mole. Prevádzku zamorenú škodcami tak označili ako nebezpečnú. Dôvodom tohto stavu boli neutesnené dvere, cez ktoré sa jedince dostali do budovy, čo zrejme doteraz nikomu neprekážalo. Okrem toho sa v niektorých pekárňach našla obrovská špina sprevádzaná plesňami.

Súčasťou kontroly boli aj sklady, distribúcia a preprava potravín. Väčšina z nich boli plné pavučín, špiny a prachu, o ktoré sa nikto nezaujímal. Hrozným zistením je, že potraviny po dátume spotreby boli určené na predaj a prepravu do predajní.

Najhorším prekvapením však boli predajne, ktoré dopadli katastrofálne. Kontrolóri zaznamenali najmä špinu, prach a porozlievané oleje či džúsy. ,,Na predajnej ploche boli v chladiacom zariadení s ponukou mliečnych výrobkov koše s koróziou, na predajnej ploche na úseku predaja pekárskych výrobkov bolo zistené poškodenie plastových krytov na boxoch, v ktorých sú uložené nebalené pekárske výrobky – rožky,“ informovala v správe inšpekcia.

Našli sa aj potraviny so zlým označením alebo s chýbajúcim označením v slovenskom jazyku, čo je tiež neprípustné. V obchodoch sa nachádzali i produkty, ktoré už nemali byť na ľudskú spotrebu, no predajcovia ich chceli za každú cenu predať.

Niektoré výrobky obsahovali salmonelózu, konkrétne čierne korenie a bravčový mäsový balíček. Kontrolóri objavili v ryži Basmati pleseň a informovali tiež, že gazdovská slanina a bravčové pliecko boli pokazené a nevhodné na predaj.

Inšpekcia si tentokrát posvietila na potraviny, ktoré sú nám dennodenne predávané a uložila nielen spomenuté pokuty, ale aj ďalšie. ,,Pokuty boli uložené vo výške 141 990 eur. Priemerná pokuta v rámci právoplatných rozhodnutí predstavovala 2 088,1 eur, najvyššia právoplatná pokuta v tomto mesiaci predstavovala 40 000 eur,“ uviedla Štátna veterinárna a potravinová správa.

Zdroj: svssr.sk | Foto: freepik/facebook

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.