zvyky a tradície

S prichádzajúcou jarou ožíva nielen príroda, ale aj rôzne zvyky a tradície. Množstvo ľudových tradícií v jednotlivých oblastiach Slovenska sa spájajú najmä s prichádzajúcim jarným obdobím.

Poznáte dobre tradície z minulosti, ktoré až dodnes pretrvávajú v našom okolí?

Pálenie Moreny

Najznámejším zvykom nielen na Gemeri, ale aj na celom Slovensku je pálenie Moreny. Tento zvyk siaha až do predkresťanského obdobia a uskutočňuje sa prvý jarný deň. Morena je slamená bábka, ktorá je oblečená do ženských šiat a predstavuje slovanský symbol zimy a smrti. Bábku Moreny nosia ľudia po celej dedine a napokon ju podpália a hodia do potoka. Zbavením sa Moreny ľudia vítajú jar a lúčia sa so zimou.

morena

Na Juraja

S menom Juraja, ktorý je dňa 24. apríl sa viaže porekadlo Na Juraja zem sa otvára. Ak niekto v deň Juraja stretne nejakého hada a odreže mu hlavu, tým získa vzácny talizman.

had

Stavanie Mája

Tento zvyk siaha už do antického obdobia a na Gemeri pretrváva až dodnes, aj keď nie s pôvodným významom. Dnes ľudia na Gemeri na 1. mája dávajú malé stromčeky symbolicky už iba pred obecný úrad. V minulosti takéto stromčeky dávali pred každý dom, kde bývala dievčina, ktorá bola na vydaj.

stavanie mája

Zdroj: slovenské-zvyky.webnode |Foto: youtube