Asi neexistuje človek, ktorý by nikdy nepil čaj. Viete ale, čo s týmto horúcim nápojom dostávate do svojho tela? Veľký test odhalil šokujúce výsledky, ktoré vás určite nepotešia. Na tieto značky si dajte pozor!

Kvalita jednotlivých výrobkov je jednou z najdôležitejších kritérií pri rozhodovaní spotrebiteľa. Český spotrebiteľský magazín dTest si posvietil na 11 druhov čajov, v ktorých zisťoval prítomnsoť škodlivých látok. Výsledky dopadli katastrofálne, niektoré značky neodporúčame ani len kupovať!

Veľké očakávania mali odborníci pri testovaní čaju poľskej spoločnosti Mokate, ktorá čelila nedávno v Česku obrovskému škandálu. Kontrola našla halucinogénne látky vo výrobkoch značky Loyd Herbal Tea Mäta s brusnicou a bylinkami a Babička Ruženka Sedmoro bylín s echinaceou. Pôvod týchto látok je z jedovatých rastlín, ktoré by sa do tela človeka v žiandom prípade dostať nemali. Škandál nabral také rozmery, že výrobca musel stiahnuť tisícky balení z predajní po celom Česku. Opakovaný test však priniesol pozitívne výsledky, ktoré potvrdili nápravu chýb výrobcu.

Čaj Babička Ruženka Sedmoro bylín (bez echinacey) ale znova prepadol. V laboratóriu v ňom namerali až 5 druhov pesticídov, ktoré dokážu človeku poriadne uškodiť. Nadmerné množstvo týchto látok nachádzajúcich sa v sáčkoch môže viesť k zlyhaniu pečene. Problémom však je, že pre výrobcov neplatí žiadny limit týchto látok, a teda nemajú obmedzenia v tom, koľko pesticídov môžu do výrobkov pridať.

V rámci testu na halucinogénne látky totálne prepadol bylinkový čaj vyrábaný pre Tesco, a to konkrétne Tesco Mix of Herbs. Odborníci varujú ľudí, aby sa tomuto výrobku vyhli, pretože sa v ňom zistila prítomnosť atropínu a skopolamínu, kvôli ktorým bol podaný už aj podnet na Štátnu poľnohospodársku a potravinársku inšpekciu. Toto však nie je jediným problémom tejto značky. V čaji sa totiž našlo aj nepovolené množstvo pesticídov nebezpečných pre nervovú sústavu.

Nepovolené a škodlivé látky dostanete do tela aj po vypití čaju Valdemar Grešík Sedmokvietok, v ktorom napočítali až 8 druhov pesticídov. To isté bolo objavené v čajoch značky Loyd a Jančův čaj. Najzarážajúcejšie je ale to, že pesticídy sa objavili i v detskom čaji, a to konkrétne vo výrobku s názvom Zdravínek pre deti Dr. Popov. Škodliviny sa našli aj v čaji značky Apotheke, v produkte Detský bylinný čaj na bežné pitie, kde našli až päť druhov chemických prípravkov. V tejto kategórii však dopadol totálne najhoršie Oxalis Naše byliny Detský čaj, cez ktorý sa do detského tela dostáva až 12 pesticídov.

Nie všetky testované čaje skončili zle, objavili sa aj príjemné prekvapenia. Veľmi dobrú známku si zaslúžia výrobky Herbal Infusion Alps Breeze, Teekanne Mountain Herbs, Sonnentor Děkuji Bylinný čaj a Jančův čaj Bylinná zmes, v ktorých sa nežiadúce a nebezpečné látky nenašli.

Zdroj: dTest | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.