Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu v stredu 4. októbra rozhodla o podozreniach vo výsledkoch Mateja Tótha na olympiáde v Riu. Podľa rozhodnutia náš najlepší športovec roka 2016 nedopoval!

Vyzerá to tak, že rodák z Nitry Matej Tóth je definitívne zbavený podozrení z užívania nepovolených látok. Dôvodom tohto rozhodnutia sú argumenty, ktorými sa športovec celý čas obhajoval. Jeho dočasné pozastavenie športovej činnosti je tak prerušené a môže pokračovať ďalej. Ak by komisia rozhodla, že Tóth dopoval, hrozilo by mu odobratie zlatej medaile z olympiády v Riu. To by ale nebolo všetko, zakázanú by mal aj činnosť športovať na štyri roky, čo by pre neho kvôli veku znamenalo koniec kariéry.

“Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu dospela na zasadnutí v stredu 4. októbra v Bratislave k tomuto rozhodnutiu. Disciplinárna komisia jednohlasne rozhodla, že zo strany Mateja Tótha neprišlo k porušeniu žiadnych antidopingových pravidiel, a preto ruší jeho dočasný zákaz činnosti,” povedal na tlačovej konferencii predseda disciplinárky Slovenského atletického zväzu Ivan Čillík.

“Pocity sú veľmi pozitívne a šťastné. Som veľmi rád, že DK SAZ rozhodla v môj prospech, čo som aj tvrdil pri prvom preskúmaní obvinení. IAAF sledovala moje hodnoty v rokoch 2009-2016, z 24 odberov bola len jedna vzorka mimo medzí. Išlo o nízke hodnoty hemoglobínu z roku 2016. Práveže vysoké hodnoty hemoglobínu ukazujú na podozrenia z dopingu. Mne namerali nízke. Podľa IAAF to mohlo byť spôsobené manipuláciou s krvou, teda tak, že by som si nechal odobrať vlastnú krv a potom som ju mal pred OH použiť,” povedal na tlačovej konferencii majster sveta Matej Tóth.

Po tomto rozhodnutí tak môže by pokojný a šťastný, o medailu môže zabojovať aj na ďalších hrách. Rozhodnutie o jeho nevine však ešte nemusí byť definitívne, celá vec ešte poputuje na novovzniknutú Jednotku pre integritu atletiky, ktorá môže mať opačný názor na toto rozhodnutie komisie. Ak by táto jednotka rozhodnutie spochybnila, nasledovať bude Športový arbitrážny súd vo Švajčiarsku.

Zdroj: Facebook/Denník N | Foto: Facebook/Matej Tóth