Ilustračná foto

Čaká nás nebeské divadlo! Meteorológovia informovali o skutočne jedinečnom úkaze, ktorého sa dočkáme v piatok 27. júla 2018. V tento deň si užijeme najdlhšie zatmenie v 21. storočí.

Podľa portálu imeteo.sk bude mesiac v splne a nízko nad obzorom, práve keď bude prebiehať jeho úplné zatmenie. Toto jedinečné a úplné zatmenie Mesiaca nás čaká v noci z 27. na 28. júla. “Mesiac by mal vystúpiť nad obzor okolo 21:30 v momente, keď už bude vo fáze úplného zatmenia. Keďže bude tesne nad obzorom, bude opticky vyzerať nezvyčajne veľký. Maximálne zatmenie bude prebiehať okolo 22:20 a úplne zatmenie skončí o 23:13. Čiastočné zatmenie skončí o 0:19 nasledujúceho dňa,” informuje imeteo.sk.

FARBA MESIACA

Mesiac bude počas úplného zatmenie podľa odborníkov úplne tmavý alebo neviditeľný a zafarbený do červena. Dôvodom je skutočnosť, že na jeho povrch bude vždy dopadať malá zložka svetla. “Toto svetlo pochádza zo Zemskej atmosféry. Viditeľné svetlo zo Slnka prechádza cez Zemskú atmosféru, kde sa láme. Kratšie vlnové dĺžky svetla ako napríklad modré svetlo sa rozplynie. Svetlo s najdlhšou vlnovou dĺžkou (červené svetlo) sa však dostane až k Mesiacu,” vysvetľuje imeteo.sk.

zdroj: ReproFoto imeteo.sk

MESIAC BUDE SPREVÁDZANÝ AJ MARSOM

Ako ďalej uvádza imeteo.sk, mesiac bude na oblohe sprevádzaný aj Marsom. Ten bude k Zemi veľmi blízko. “Najbližšie k našej planéte bude len niekoľko dní po zatmení, bude dokonca najbližšie k Zemi od roku 2003. Mars sa bude nachádzať južne od Mesiaca a bude relatívne jasný, takisto sfarbený do červena. Toto zatmenie bude zároveň najdlhšie úplné zatmenie v 21. storočí,” dodáva imeteo.sk.

Či nám počasie dopraje vychutnať si tento výnimočný úkaz je ešte zatiaľ nejasné, nakoľko predpovedať počasie na takú dlhú dobu nie je možné. Veríme však, že nám ho príroda dopraje!

Zdroj/Foto: imeteo.sk │ Video: YouTube │ Ilustračné foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.