Už názvu je jasné, že príroda obdarila Slovenský raj neskutočnou krásou. Nádherné vodopády, rokliny, doliny, potôčiky, výšiny… A neuveriteľný pokoj v duši, keď sa vyberiete skúmať prírodu tohto národného parku. Mnohí z vás nám určite dajú za pravdu, že príroda Slovenského raja je jednoducho darom od Boha. Doslova raj na zemi!

Ak ste ešte Slovenský raj nenavštívili, možno vás o jeho kráse presvedčia práve fotky mladého talentovaného Spišiaka. Andrej Pižem je fotograf a turistický sprievodca zo Spišskej Novej Vsi. Tieto aktivity sú pre neho síce prácou, avšak zároveň aj jeho najobľúbenejším hobby.

Gačovská skala (Andrej Pižem)
Kláštorská roklina – Biela jaskyňa (Andrej Pižem)
Stratená, Dobšinská ľadová jaskyňa (Andrej Pižem)
Tiesnina potok (Andrej Pižem)

K fotografovaniu sa dostal pred šiestimi rokmi. “Vtedy som prvýkrát zacítil potrebu zachytiť a sprostredkovať krásu prírody aj iným tak, ako ju vidím ja mojimi očami,” prezradil nám. Ako plynul čas, Andrej sa začal venovať aj iným fotografickým žánrom. Či už sú to portréty, makro alebo street fotografia. Keďže sa však rád túla po svete, stále najčastejšie fotí krajinu okolo seba.

Krokusy, Slovenský raj (Andrej Pižem)
Snežienky, Slovenský raj (Andrej Pižem)
Slovenský raj (Andrej Pižem)

Slovenský raj je pre Andreja srdcovou záležitosťou: “Je to miesto kde som sa narodil, vyrastal, učil sa láske k prírode, k turistike aj cyklistike.”

Kyseľ (Andrej Pižem)
Kyseľ (Andrej Pižem)
Veľký Kyseľ (Andrej Pižem)

Na svete je mnoho pekných miest, avšak Slovenský raj znamená pre Andreja niečo výnimočné: “Precestoval mnoho rôznych krajín sveta, navštívil nespočetne veľa krásnych miest… A som hrdý na to, že môžem vyhlásiť, že nikde inde na svete nenájdete také miesto ako je Slovenský raj!”

Prielom Hornádu (Andrej Pižem)
Tomášovský výhľad (Andrej Pižem)
Tomášovský výhľad (Andrej Pižem)
Malý kyseľ (Andrej Pižem)
Piecky v zime (Andrej Pižem)

Slovenský raj je pre Andreja miesto, kde sa bude vždy veľmi rád stále znova a znova vracať. Miesto s nekonečnou dávkou inšpirácie, pretože zakaždým, keď sa vyberie preskúmať tajomstvá Slovenského raja, objaví tam niečo nové a krásne. Niečo, čo ešte stále je “neokukané”, zaujme ho a prinúti stlačiť spúšť fotoaparátu. A to dokonca aj na miestach, ktoré pozná skoro naspamäť. Nasledujúce fotky sú z najnavštevovanejšej rokliny Slovenského raja – Suchej Belej.

Suchá Belá (Andrej Pižem)
Suchá Belá v zime (Andrej Pižem)
Suchá Belá (Andrej Pižem)
Suchá Belá – Okienkový vodopád (Andrej Pižem)

Za pozornosť určite stojí aj roklina Veľký Sokol, ktorá je považovaná ze jednu z najdivokejších roklín Slovenského raja.

Veľký sokol (Andrej Pižem)
Veľký sokol (Andrej Pižem)
Veľký sokol (Andrej Pižem)

Jeho najobľúbenejšou fotografiou je nočná fotka z vodnej nádrže Klauzy. “Táto fotka vznikla počas nočného prechodu Slovenským rajom. Ten bol akousi oslavou najkratšej noci v roku, a zároveň bol aj spln mesiaca, takže sa príjemne kráčalo celú noc.” Andrejovi sa na fotke podarilo zachytiť naozaj priam magickú atmosféru vodnej nádrže, ktorá sa nachádza uprostred národného parku.

Klauzy v noci (Andrej Pižem)

“Ja osobne som veľmi vďačný za to, že som Novovešťan, a že mám taký prírodný skvost, akým je Slovenský raj, hneď za domom,” uzavrel svoje rozprávanie mladý fotograf Andrej Pižem. Viac z jeho tvorby si môžete pozrieť na tejto stránke.

Prielom Hornádu (Andrej Pižem)

Zdroj: autor | Foto: Andrej Pižem