Martin Poprocký z Revúcej má len 11 rokov. Jeho hobby je však poriadne prekvapivé. Učarovali mu totiž tmavé, vlhké a hlboké priestory – jaskyne. Je jedným z najmladších jaskyniarov na Slovensku vôbec.

Nestalo sa tak náhodou. Jeho otec, Milan Poprocký, je tiež jaskyniar: „Mapko bol živé, neposedné chalanisko a tak som ho raz zobral so sebou a s ostatnými chlapmi z nášho speleoklubu do jaskyne. Nemal strach z tmy ani z netopierov, nebál sa hĺbky ani výšok, a tak som ho postupne začal zaúčať.“ Martin sa pridal: „Hlavne sa mi páči, keď som naviazaný na lane a spúšťam sa do priepastí, alebo leziem cez komíny. Mám rád prírodu a pod zemou je tiež čo obdivovať.”

Revúcki jaskyniari
Revúcki jaskyniari

SLOVENSKO – JASKYNIARSKY RAJ

Na Slovensku máme asi 7 000 jaskýň, pre verejnosť prístupných. S vybetónovanými chodníčkami, svetlom na šťuknutie a komentujúcim sprievodom, je sedemnásť. Zvyšok, to je raj len pre zasvätených. A Muránska planina je prevŕtaná jaskyňami doslova ako výborne vyzretý  ementál.                                                             

CESTA DO STREDU ZEME

Samozrejme aj vy chcete zažiť dobrodružstvo. Jaskyniari, tato a syn, sa vás ujmú a vezmú vás do jaskyne Bobačka, pri dedinke Muránska huta. Oblečiete sa do starých vecí, na hlavu si nasadíte prilbu, na ňu čelovku, na ruky rukavice, na nohy gumáky a už stúpate horou k jaskynnému vchodu.

Vchod, to sú malé železné dvierka, vyrobené asi podľa hesla malý jaskyniar, dobrý jaskyniar. Prvý ide otec  Milan, za ním Martin, ktorý dáva inštrukcie: „Najlepšie je ľahnúť si na brucho a hlavou dole sa plaziť “. A tak sa nadýchnete, teda lepšie povedané vydýchnete a idete na to. Plazíte sa tunelom, plazivkou, asi 5 metrov a dostanete sa do priestorov, kde sa dá aj postaviť. Prechádzate jaskynnými priestormi ďalej.

Pozor, tu je priepasť, tu sa treba chytiť lana,“ ukazuje vám Martin, ako treba čo najbezpečnejšie zvládnuť trasu, ktorú už má prechodenú mnohokrát. Krčíte sa pod kvapľami, preskakujete cez kaluže, teda aspoň chcete preskakovať.

„Tu, pod zemou je to pre decká určite bezpečnejšie ako na ulici, nič ich tu nezrazí. A nefunguje tu počítač ani mobil. Môžu sa zašpiniť od blata až za uši, čo má tiež svoje čaro,“ konštatuje otec Milan. Martin sa už oblieka do horolezeckej sedačky, ide sa spustiť komínom o “poschodie“ nižšie.

TMA A HĹBKA

Lano si zapnem do jumara a karabínou do sedačky, tatko ma bude istiť, ale aj tak si musím dávať pozor. Jaskyňa nás učí zodpovednosti a ozajstnému kamarátstvu,“ rozvážne vraví Martin. „Chcel by som objaviť úplne novú jaskyňu, to je môj sen.“  A spúšťa sa do tmy, svetlo čelovky sa mihá v hĺbke.

Čas tu plynie akosi inak, tým dole rýchlo a tomu hore, lebo pri vchode musí jeden jaskyniar vždy strážiť, zase pomaly. Bobačka má dĺžku asi tri kilometre a hĺbku 140 metrov. Tou istou cestou, ktorou sa vtlačíte dnu sa zase vytlačíte von. „Som rád, keď vyleziem spod zeme a vidím slnko, ale v jaskyni je aj tak krásne. Už sa teším na ďalšiu výpravu.”

Martin Poprocký
Martin Poprocký

Zdroj: Autor | Foto: Autor

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.