Testovanie instantnej smotany do kávy dopadlo horšie, ako sa čakalo. Je to priam neuveriteľné, ale niektoré značky obsahujú obrovské množstvo tuku a cukru, o ktorých ani len netušíme. Dajte si na to poriadny pozor. 

Z týchto výsledkov budete zrejme šokovaní, sušená smotana, ktorú mnohí z nás používajú do kávy, nie je tým, za čo sa vydáva. Spotrebiteľský magazín dTest porovnal 16 výrobkov rôznych značiek, no väčšina z nich nemá vďaka svojm zloženiu právo ani len smotanou sa nazývať. Niektoré z nich dokonca obsahujú tuk a cukor, ktorých je v jednom balení naozaj požehnane.

Ked si odborníci všimli zloženie uvedené na obaloch smotán, smiech ich rýchlo prešiel. Základ týchto produktov totiž tvorí glukózový sirup a rastlinný tuk, ktoré s mliekom majú podobnú len farbu a mliečnu bielkovinu. Samozrejme, aby sa nezabudlo, na prvý pohľad neškodné biele prídavky do nápojov obsahujú aj éčka. Tie im zabezpečujú rozpustnosť, textúru, chuť a v neposlednom rade to, aby výrobok nezhrudkovateľ. Všetky výrobky, ktoré sa hodnoteniu podrobili, obsahovali 10, niektoré až 40 percent tuku, čo je naozaj obrovské množstvo.

Negatívne hodnotenie si vyslúžili najmä Samantha Lux, Mokate Carmen pena, Samantha Standard, Amylon Coffee Creamer a Lidl/Monte Santos Creamore. U týchto výrobcov sa zistilo, že smotanu čiastočne stužujú, v dôsledku čoho v nej vznikajú škodlivé transmastné kyseliny.

Njahoršie zistenie prišlo ešte neskôr, kedy sa ukázalo, že obsah cukru tvorí viac ako polovicu výrobku. Pozornosť by mali zbystriť najmä cukrovkári, ktorým môžu instantné smotany naozaj ublížiť. Odborníci pritom tvrdia, že cukor vo výrobkoch vôbec nie je cítiť, no na obale spomenutý je. Rozdiely medzi týmito produktami sú obrovské.Totálnym prepadákom je Albert Quality, ktorý uvádza až 81 gramov cukru v 100 gramoch zmesi. Na druhom mieste v množstve cukru sa umiestnil výrobok značky Samantha Lux a Samantha Standard, v ktorých je až 69 percent cukru z celej zmesi. Dávajte si preto pozor na smotanu do kávy, sušené mlieko a podobné produkty a pozorne si čítajte ich zloženie.

Zdroj: idnes.cz | Foto: pixabay/freepik

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.