Dnes si opäť pripomíname sviatok, ktorý oslavuje všetky ženy. Viete však, aký je jeho pôvod a kde vlastne vznikol?

Sviatok Medzinárodného dňa žien každoročne pripadá na 8. marec. Prvýkrát sa tento sviatok oslavoval už v roku 1921 v ČSR. Počas druhej svetovej vojny však bol zrušený a obnovil sa až v roku 1945. Sviatok všetkých žien mal v socialistických krajinách masový rozmer, Česko-Slovensko nevynímajúc.

Dnes, ak sa povie MDŽ, každému napadne klasické obdarovanie svojej polovičky či mamky kvetmi alebo nejakou sladkosťou zo strany mužov. Tento sviatok však nemal stále takýto charakter ako to poznáme dnes.

MDŽ bol stanovený k výročiu masového štrajku krajčírok v New Yorku, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, zlým podmienkam v práci a nízkym mzdám.

Je dôležité si uvedomiť, že ženy v tom čase nebojovali iba preto aby si „nás muži všimli iba raz za rok“. Bojovali za rovnoprávnosť, mier a rozvoj, spravodlivosť a to po celý rok.

Oslavy MDŽ v čase Česko-Slovenska:

Zdroj: wikipedia.org | Foto: Klub priateľov starej Nitry Facebook | Video: Youtube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

sabi
Redaktorka internetového magazínu Omeste.sk, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie vo Vašom meste a okolí. Jej snahou je informovať čitateľov o udalostiach, ktoré by nemali ostať nepovšimnuté.