eurá

Minimálna mzda na Slovensku od nového roku opäť porastie. Stále sme ale s jej výškou na chvoste Európy a teda máme čo doháňať. Koľko po novom zarobia zamestnanci budúci rok? 

Vláda schválila novú výšku minimálnej mzdy na rok 2018. Tá sa oproti tomuto roku zvýši o 45 eur, informujú aktuality.sk. Zo súčasných 435 eur tak vzrastie presne na 480 eur mesačne, čo predstavuje zvýšenie o 10,34%. Minimálna hodinová mzda pre zamestnancov tak bude po novom 2,759 eura, pričom nemôže byť u nijakého zamestnanca nižšia. Ak aj vy poberáte minimálnu mzdu, budúci rok by ste si mali polepšiť.

Náklady slovenských zamestnávateľov v súkromnej sfére by tak mali na zvýšenie minimálnej mzdy dosiahnuť 61,4 milióna eur. Náklady na doplatky do novej sumy by mali z toho predstavovať 42,6 milióna eur a odvody do poistných fondov 18,8 milióna eur.

Podľa analýzy, ktorú vykonalo Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny by sa tento nárast minimálnej mzdy mal dotknúť asi 30 – tisíc zamestnávateľov, ktorými sú samostatne zárobkovo činné osoby a asi 13 400 firiem. Zvyšovanie minimálnej mzdy by malo pocítiť na Slovensku takmer 119-tisíc zamestnancov, ktorých mzda by sa od nového roka nemala pohybovať pod 480 eur.

Zvýšenie minimálnej mzdy sa týka nielen tých, ktorí pracujú na pracovnú zmluvu, ale aj tých, ktorí pracujú na dohodu. Podľa stanovenia novej minimálnej mzdy tak nebude možné, aby niekto pracoval za menej ako sumu 480 eur mesačne. Aj keď naša minimálna mzda v poslednom čase rastie, stále sme s jej výškou na chvoste Európy. Najvyššiu minimálnu mzdu majú občania Švajčiarska a Luxemburska, pričom ich výška presahuje 2 000 eur mesačne. Ak by sme sa chceli dostať aspoň na úroveň Grécka, musela by slovenská minimálna mzda porásť na 684 eur mesačne. To, či sa nám to ale niekedy podarí je otázne.

Zdroj: aktuality.sk | Foto: pixabay.com ilustračná

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk