Aliancia súkromných jaslí a škôlok sa už vyše roka snaží upozorniť na “jasličkový zákon”, ktorý je pre mnohé súkromné zariadenia likvidačný. Zarážajúca je však skutočnosť, že vo veľkom počte ide o kvalitné súkromné zariadenia, ktorým hrozí zánik rovnako ako tým nekvalitným. 

Podľa slov Lucie Gomez, ktorá je hlavnou predstaviteľkou Aliancie súkromných jaslí a škôlok, tvrdia zainteresovaní zákonodarcovia, že im ide o zatvorenie práve nekvalitných súkromných zariadení. Touto frázou sa však podľa nej snažia zakryť svoju neschopnosť namiesto toho, aby si priznali chybu.

“Ešte stále je čas. Dá sa konať a opraviť zle nastavený zákon,” uviedla Lucia Gomez. Zároveň upozornila, že opak je pravdou. “Kvalitné zariadenia budú zatvárať a tí, ktorí doposiaľ obchádzali zákon, budú aj naďalej. Skvalitňovať istotne nebudú. Tí zriaďovatelia, ktorí doteraz poctivo, z vlastných zdrojov, s láskou a energiou suplovali štát, vytvárali pracovné miesta a doslova umožňovali rodinám, aby nežili na hranici chudoby môžu s veľkou pravdepodobnosťou o svoje zariadenia prísť. Dôvod je absurdný. Z rodičovskej dovolenky, ktorá činí sumu 203 eur nie je skutočne možné vyžiť. Každá matka by bola najradšej so svojim dieťaťom čo najdlhšie doma ako by sa mala naháňať do práce,” dodala Gomez.

Rozhodla sa zatvoriť

Zriaďovateľka jedného zo súkromných zariadení na Slovensku sa rozhodla po neuveriteľných 14. rokoch svoju prevádzku zatvoriť. O relevantných dôvodoch otvorene prehovorila.

“Je mi veľmi ľúto, že po úspešných 14. rokoch vedenia mojich jasličiek, musím pre nedokonalosť jasličkového zákona ukončiť svoje podnikanie. Celých 14 rokov som bojovala o každého zákazníka, snažila sa im vychádzať v ústrety tým, že som počúvala ich potreby a na základe nich pristupovala k práci s deťmi a ich rodičmi,” napísala majiteľka jaslí.

Začiatky boli ťažké

Začiatky boli podľa jej slov veľmi ťažké. Takmer 3 roky trávila 12 hodín vo svojom zariadení, pretože ihneď od začiatku si, samozrejme, nemohla dovoliť zamestnankyňu. Bola opatrovateľkou, upratovačkou a manažérkou v jednom.

Ďalšou záležitosťou boli financie. V tomto smere ju podporoval prvé 2 roky manžel. Nie však len finančne, bol jej oporou ako psychicky, tak i fyzicky. Zvládli to a dobré meno zariadenia sa šírilo čoraz viac iným smerom. Rodičia jej začali dôverovať a detičky postupne prichádzali. Tu už mohla dať priestor novému zamestnancovi a s príchodom ďalších detí zamestnala ešte opatrovateľku. Avšak i v tomto období boli dni, kedy jej po vyplatení všetkých nákladov zostalo pre rodinu 100 eur! I napriek tomu sa nevzdala.

Zariadenie na báze otvorenosti a lásky

“Najväčšou odmenou pre mňa bola a je láska detí, ktoré ku mne chodia, no taktiež podpora zo strany ich rodičov. Vybudovala som svoje zariadenie na báze otvorenosti a lásky. Spätná väzba od rodičov mi to potvrdzuje. Nechala som tam svoje srdce, je to moje 1. dieťa a teraz ho musím opustiť,” dodala majiteľka jaslí.

Dôvody, ktoré ju viedli konať

Dôvodom pre ktorý sa rozhodla svoje zariadenie zatvoriť je predovšetkým prenájom priestorov. Prerábať “cudzie priestory” iba kvôli tomu, aby vyhovela zákonu odmieta.

“Kto mi zaručí, ak ich prerobím, že nedostanem z priestorov výpoveď? Samozrejme, aj na začiatku bolo potrebné uviesť priestory do prevádzky, avšak zákon to takto striktne neudával. Povedala som si preto “NIE”! Musím hľadať iný spôsob, akým by som zabezpečila rodičom starostlivosť o ich detičky. Jediná možnosť, ktorá pripadala do úvahy bola tá, že ponúknem svoje zariadenie mestu, v ktorom žijem. Pýtate sa na dôvod? Je prostý…pretože pre mesto bude ľahšie vyhovovať zákonu,” uviedla majiteľka zariadenia, ktorá chce zostať v anonymite.

Svoje zariadenia však nezatvára pre “nekvalitu” prevádzky, dôvody je potrebné podľa nej hľadať na iných miestach. Prečo chce zostať v anonymite? Slovo obava je na správnom mieste. Obávajú sa, že by tak mohli prísť o možnosť pracovať pre náš štát, nakoľko štátnym prevádzkam sa jednoduchšie napĺňa zákon, pretože majú verejné financie napríklad na úpravu priestorov. Tie po novom musia spĺňať taktiež.

Ako však uviedla Lucia Gomez, nie každé mesto disponuje štátnymi jasličkami, ktoré by zvyšovali kapacitu len preto, aby zastrešili deti súkromných zariadení, pretože si nemôžu dovoliť spĺňať nové, nezmyselné normy. Čo sa teda bude diať od 1. januára 2018 s deťmi, ktoré zostanú bez jasličiek? Zákonná pokuta 35 000 eur je totižto priveľmi vysoká na to, aby zostali otvorené i naďalej!

“Nechceme zlé zákony, ktoré musíme obchádzať! Chceme dobré zákony, ktoré nás budú chrániť a ktoré budeme s radosťou dodržiavať,” uviedla hlavná predstaviteľka Aliancie, Lucia Gomez.

Zdroj: Lucia Gomez, autor | Ilustračná foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.