V našich horách úradujú podvodníci, ktorí ľudí lákajú na rôzne nebezpečné aktivity. Záchranári si s nimi nevedia dať rady, zákon je totiž prikrátky. Z lákavých ponúk sa tak pre neskúsenosť podvodných horských vodcov už niekoľkokrát stali obrovské tragédie. 

Posledná tragédia v Tatrách, pri ktorej zomrel muž z Poľska († 35), odhalila pre turistov nebezpečný biznis. Horskí záchranári teda varujú ľudí, aby si dávali pozor na podvodné kurzy. Turisti ich totiž radi využívajú kvôli nízkym cenám. Problémom však je, že ich neposkytujú certifikovaní horskí vodcovia, ale vo väčšine prípadov len obyčajní ľudia bez potrebných skúseností a oprávnenia. Horská záchranná služba o týchto neprofesionáloch vie, no vďaka našej legislatíve je totálne bezmocná a nedokáže s nimi nič urobiť. Problém sa vraj týka najmä Poliakov, ktorí často pozerajú na cenu a vyberajú si tak nekvalifikovaných ľudí.

Paradoxom v celej veci je, že kým legálni vodcovia sú podriadení ministerstvu či živnostenskému úradu, ktoré ich môžu hocikedy skontrolovať, tí nelegálni sú, dá sa povedať, nekontrolovaní nikým. Ak sa však stane nejaký úraz alebo tragédia, podvodní vodcovia sa začnú správať úplne inak a nemajú problém tvrdiť, že sú len partia na výlete. Horská záchranná služba má dokonca veľké podozrenie o tom, že nelegálny kurz horolezectva absolvovala aj skupina Poliakov, ktorých nedávno zavalila vo Veľkej Studenej doline lavína. Jeden muž pri tom zomrel a jeho kolegyňa skončila s ťažkými zraneniami.

Ak sa rozhodnete po našich horách chodiť v spoločností horského vodcu, najkompetentnejšími sú tí, ktorí sú združení v medzinárodnej organizácii UIAGM. Títo ľudia sa na svoju prácu pripravujú viac ako dva roky a majú oprávnenie vodiť ľudí po horách na celom svete a vykonávať kurzy lezenia a skialpinizmu. Spoznáte ich podľa loga a odznaku UIAGM. Certifikovanými sú tiež horolezci z Horoškoly JAMES, ich kurzy nájdete aj na internete. Vyhnúť by ste sa mali lákavým a lacným ponukám, ktoré vyzerajú už na prvý pohľad pochybne. Na mieste sú potom otázky – kto je garantom celého kurzu a aké oprávnenie na neho majú. Nimi dokážete zistiť pravosť vodcov, ktorí častokrát kvôli peniazom riskujú životy turistov.

Zdroj: cas.sk | Foto: FB/pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.