Ľahostajnosť k bezbranným tvorom nahnevala množstvo ľudí na internete, ako aj viaceré organizácie, ktoré sa venujú pomoci a záchrane zvierat. To, čo objavili v obci Hrušovany, je pre nich zarážajúce.

Hrušovany v okrese Topoľčany nepatria k veľkým dedinám. Aj napriek tomu budú aspoň na čas slávne, ale v tom negatívnom slova zmysle. Všetko odštartovala fotografia dvoch psov, ktoré sa po dedine potulovali. Jeden z nich mal na prvý pohľad obrovský útvar, ktorý bol tak veľký, že ho pes ťahal po zemi. Ako sa však neskôr ukázalo, psi majú majiteľku – žijúcu v obci.

„Táto fenka žila 13 rokov na dvore v búde a roky jej visel z brucha útvar, ktorý sa neustále zväčšoval až dosiahol veľkosť futbalovej lopty. Fenka ho vláčila po zemi a nikoho to ani len trochu netrápilo! Až jedného dňa ušla mimo dvor a niekto ju odfotil. Ozvala sa majiteľka, psov si vzala ale o vyšetrení a operácii ani počuť! Nakoniec ju aktivisti prehovorili, aby im dovolila ju vziať na vyšetrenie (na ich náklady!), no ak by sa operovalo a mala ísť do tepla, majiteľka opäť ani za svet, pes je vonku, psovi je vonku dobre, psa nič nebolí… Tak vážená pani majiteľka, váš pes má obrovský pruh, čo znamená, že črevá a niektoré vnútorné orgány spadli do vaku, ktorý teraz musí ťahať po zemi! Celé roky! Aj vyjadrenie veterinárov je jednoznačné – toto hraničí s týraním. Bez ohľadu na to, či fenka operáciu prežije (v jej veku a stave to nie je isté), majiteľka bude požiadaná, aby sa psa dobrovoľne vzdala, inak budeme prípad riešiť právnou cestou,“ píše Československý kastračný program, ktorý po zverejnení záberu túlajúcich sa psov začal situáciu riešiť.

Ako ďalej program pokračuje, obyvatelia, ktorí fenku videli a nikam jej stav neohlásili sa môžu hanbiť. „Veľká hanba aj všetkým obyvateľom obce Hrušovany, ktorí videli, v akom stave pes je a celé roky to ignorovali, nenahlásili na veterinárnu správu ani ochranárom. Ľudia, nebuďte bezohľadní, nahlasujte týranie a zanedbanie starostlivosti!

Okamžite pod príspevkom pribudli desiatky a desiatky komentárov, ktoré vinia zo zanedbania aj samotných obyvateľov dediny, nielen samotnú majiteľku. Za necelé dve hodiny ho zdielalo takmer 250 ľudí!

Zdroj: CSKP Facebook |Foto: CSKP Facebook, google maps