Nielen na Slovensko, ale aj do celej Európy mieri obrovské množstvo prachu zo Sahary. Varovali pred ním meteorológovia, ktorí poznajú príčinu. S niektorými aktivitami by ste vraj podľa nich mali radšej pár dní počkať

Portál imeteo.sk informoval, že k nám už začal prenikať saharský prach, ktorý môžeme spozorvať v podobe oblačnosti vločkovitej štruktúry. Najviac by ho u nás malo byť v pondelok 16. apríla, no pokračovať bude aj ďalšie dni.

Dôvodom tohto vzhľadu je práve prach zo Sahary, ktorý vytvára pre oblačnosť typu cirrus kondenzačné jadrá a tvorba oblačnosti tak prebieha jednoduchšie a rýchlejšie. Rozpoloženie tlakových útvarov zapríčiňuje aj naďalej prúdenie teplého a vlhkého vzduchu zo Stredomoria do oblasti strednej Európy. Hlboká tlaková níž sa bude počas dnešného a zajtrajšieho dňa presúvať z oblasti Francúzska nad Taliansko.

Prach sa k nám dostane po prednej strane tlakovej níže a bude pokračovať na sever. Počas pondelka, kedy bude u nás prachu najviac, treba očakávať zrážky a dokonca aj búrky. Prach sa usadí nielen na autách, ale aj oknách, a tak by ste s ich umývaním mali radšej ešte počkať.

Zdroj: imeteo.sk | Foto: Pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.