Je samozrejmé, že pri vysokých cenách potravín množstvo ľudí siaha po tých lacnejších variantách, ktorými sú častokrát zahraničné výrobky. Med je však citlivou záležitosťou a obzvlášť naňho by sme si mali dávať pozor. 

Naša krajina je síce v produkcii medu jednou z najlepších, no nestíhame pokryť spotrebu ľudí, ktorá sa neustále zvyšuje. Z tohto dôvodu na náš trh prichádza aj med z iných krajín, avšak ten ani zďaleka neposkytuje takú kvalitu ako slovenský.

Za med môžeme vďačiť najmä včelstvu, bez ktorého by sme tento poklad nikdy nemali. Albert Einstein raz povedal, že keď sa z našej planéty stratí posledné včelstvo, ľudstvu zostáva posledných päť rokov života. Ľudia si tento problém uvedomujú, a preto stále viac vznikajú rôzne projekty na pomoc a odporu včelárstva nielen u nás, ale aj po celom svete. Európska únia ale nedávno prišla so zistením, že až 20 percent dovážaného medu nespĺňa ani základnú kvalitu. Aj napriek tomu si ho stále veľa ľudí v hypermarketoch kupuje, a to najmä v zľavnených cenách.

Kedže Európania med zbožňujú, našu spotrebu nedokážu pokryť ani obrovské včelstvá, pričom ročne sa k nám dováža až 200-tisíc ton medu z Ázie, Mexika či Argentíny. Kontrolné orgány však varujú ľudí, pretože do nekvalitného medu z týchto krajín je primiešavaný sirup, cukor alebo kvalitný európsky med. Dôsledkom tohto správania je ich nízka cena, poškodzovanie mena a nedôvera ľudí v tento produkt.

Včelár Tomáš Bátovský z Mary Bee v rozhovore pre Startitup povedal: „Konkurentom je určite Čína. Nie však, čo sa týka kvality. Tu je našim konkurentom v podstate celá stredná Európa, Maďarsko, Česko. Štúdie v USA dokázali, že až 70 % medu pochádzajúceho z Číny neobsahuje peľ. To znamená, že neobsahuje žiadne živiny. V supermarketoch sa potom predáva síce za veľmi nízke ceny, no tiež vo veľmi nízkej kvalite. Vlastne to med ani nie je. Umelo ho zbavujú peľu filtrami, miešajú a zohrievajú.“

Mali by ste si dať preto pozor, aký med v obchodoch kupujete. Kúpou nekvalitných zmiešaných výrobkov totiž dovoz z krajín, akou je napríklad spomínaná Čína, len neustále podporujete. Za ochranu medu v Európskej únii sa stavajú už aj európske inštitúcie. Je tak veľmi pravdepodobné, že o nejaký čas sa stane med ,,citlivou komoditou”, ktorá by dokonca mohla byť vylúčená z dohôd o voľnom obchode.

Zdroj: startitup.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.