Každú chvíľu začne na Slovensku platiť nejaké nové nariadenie, ktoré prichádza z Európskej únie. Od 1. apríla tak musia mať všetky autá niečo, čo sme doteraz nepoznali.

Cieľom nového nariadenia je zvýšiť bezpečnosť na cestách a zachraňovať ľudské životy. Od 1. apríla 2018 tak musí byť vo všetkých autách namontovaný bezpečnostný systém eCall. Ide o tlačidlo v palubnej doske, ktoré sa dokáže automaticky spustiť pri dopravnej nehode, kedy maximálne do 17 sekúnd odošle informácie o polohe auta a posádke priamo na dispečing linky 112. Nasledovať bude bezplatný automatický hovor posádky vozidla s linkou 112. V rámci neho bude potrebné potvrdiť alebo vyvrátiť situáciu a príchod záchranných zložiek.

V prípade, že na hovor nebude nikto z posádky reagovať, na miesto budú vyslaní záchranári v predpoklade, že sa stala vážna nehoda. Systém sa nebude aktivovať len automaticky, ale aj manuálne, kedy sa priamo prepojí operátor tiesňovej linky s vodičom.

Zariadenie eCall bude montované do všetkých vozidiel, ktoré nepresiahnu hmotnosť 3,5 tony a budú vyrobené od 1. apríla 2018. Náklady na výrobu a montáž tohto systému by nemali presiahnuť 100 eur a cenu auta to vôbec neovplyvní. Či bude využívanie eCallu pozitívnym, uvidíme až v praxi, keď ho začnú ľudia reálnu využívať.

Zdroj: autobild.cas.sk | Foto: Pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.