Kežmarčania sa dočkali. Po roku prerušenia nakrúcania kvôli nepriaznivým podmienkam, sa im Perinbaba vrátila. V novom príbehu o hľadaní šťastia a lásky, bude hlavným hrdinom syn Jakuba a Alžbetky – Lukáš. Prinášame rozhovor s hercom Lukášom Frlajsom, ktorý sa s hrdosťou tejto úlohy zhostil.

Nakrúcanie druhej časti Perinbaby 2 už naplno beží, vráťme sa však na začiatok, ako sa vyvíjali celé prípravy?

Keďže prípravy organizuje produkcia, režisér a jeho asistent, veľmi do toho nevidím. V každom prípade ma čakala asi ročná príprava rastu vlasov aj napriek tomu, že som netušil či to budem ja, alebo nie. Skrátka som si povedal, buď to dostanem alebo sa ostrihám. No a vlasy mám dlhé doteraz.

Keď sa vyhlásil konkurz na hlavnú postavu, bol si presvedčený sa ho zúčastniť a ako to vlastné celé prebiehalo?

Vôbec nie. Išiel som tam ako na každý iný konkurz, na ktorom som doteraz bol. Človek by nikdy nemal chodiť v strese alebo s nejakým očakávaním na konkurz, lebo potom je často zablokovaný a nepomáha to pred kamerou. Jednoducho som prišiel, naučil sa čo bolo treba a podal som to tak, ako som cítil. Pretože človek netuší aká je tá postava, nevie aký má príbeh a texty sú vytiahnuté z rôznych častí scenára, aby herec netušil o čo ide.

fotografia Lukáš Frlajs
zdroj: fotoarchív Lukáš Frlajs

Hráš syna Jakuba a Alžbetky. Prezraď nám, ako vnímaš túto postavu?

Nemôžem o tom príliš hovoriť, ale viem povedať, že sme si podobní. Lukáš objavuje svet podobne, ako som ho ja objavoval pred rokmi. A tak úplne viem, čo cíti a prečo sú jeho rozhodnutia, aké sú.

Čo ti je sympatické na postave, ktorú stvárňuješ?

Že je skutočná. Na nič sa nehrá a je to človek.

Čo pre teba táto výzva hrať vo filme Perinbaba 2, znamená?

Mimoriadna. Ľudia sú už teraz vyštudovaní kritici na internete a horlivo diskutujú, aké to bude a pritom film ani nie je nakrútený. Snažím sa na to nemyslieť, ale povedzme si úprimne. Čo na Slovensku môže momentálne herec v mojom veku väčšie natočiť? Záujemcov bolo veľa a či by to dostal ten alebo ten, je úplne jedno, pretože každý by mal mať pred postavou tejto veľkosti rešpekt.

Čo nové prinesie podľa teba režisér Juraj Jakubisko touto filmovou rozprávkou?

Bude sa snažiť priblížiť dnešnej mládeži. Či už trikmi alebo príbehom. Nechajme sa prekvapiť, lebo scenár a celkové vyobrazenie, ktoré má pán Jakubisko v hlave, sú rozdielne veci. Ale už teraz viem, že to budú zábery, ktoré budú stáť za to!

A čo kolegovia, ako to vyzerá na pľaci?

Zatiaľ som nemal možnosť hrať s veľa hercami, keďže len začíname, ale v pohode. Pani Swanová je úžasná a má skvelý pozitívny prístup. Nechám sa prekvapiť, čo príde ďalej.

Lukáš Frlajs textová skúška
zdroj: fotoarchív Lukáš Frlajs

Prečo si sa vlastne rozhodol byť hercom?

Postupom žitia som si uvedomil, že táto oblasť mi je celkovo blízka. Či si robiť vlastné videá na internet alebo hrať pred kamerou .Vyrastal som v hereckej rodine, aj keď neboli nadšení, že chcem ísť rovnakou cestou, lebo vedia, čo je to za tŕnistá cesta, napriek tomu ma podporovali. Vyštudoval som konzervatórium v Bratislave. To je niečo, čo skrátka človek vie, že to chce a pokiaľ za tým pôjde, tak sa tomu aj venovať bude.

Študoval si na konzervatóriu v  Bratislave. Čo považuješ za najdôležitejšiu vec, čo si sa tam naučil?

Spoznať samého seba. Lebo nie je umenie hrať presne ako profesor, ktorý vás učí, ale byť sám sebou a to pretavovať do rôznych postáv. Aj keď moje štúdium na konzervatóriu nebolo ľahké, keďže som si dva ročníky zopakoval, bolo to super. A keby sa dal vrátiť čas idem znova.

Komu vďačíš za svoje úspechy v živote?

Rodine, priateľke, kamarátom, spolužiakom a už teraz kolegom. Učiteľom, že ma nezabili, náhodným udalostiam, ktoré sa mi stali, a tomu že som občas dosť tvrdohlavý a že som to nevzdal, aj keď som tisíckrát mohol.

Počas tvojej kariéry si si zahral už veľa postáv. Akú postavu by si si chcel ešte zahrať?

Nedá sa to takto presne popísať, pretože keby som mal rozprávať o postavách, ktoré sa mi páčia, bol by som tu do rána. A na niektoré postavy som ešte nedozrel. Takže každá postava si ma podľa mňa nájde sama v istom okamihu života.

Lukáš Frlajs dabingové štúdio
zdroj: fotoarchív Lukáš Frlajs

Z čoho najviac čerpáš inšpiráciu a čo sú tvoje najväčšie herecké sny?

Zo života a z ľudí. Z ich vzťahov a nedokonalostí. Moje herecké sny? Byť súčasťou úspešných projektov, ktoré si ľudia pozrú aj o sto rokov.

Na záver nám prezraď ešte nejaké ,,pikošky‘‘ z nakrúcania Perinbaby 2. 

Že nosiť stokilový kabát a dvestokilovú krajčírsku pannu, v ktorej je psík a keď máte na sebe 8 vrstiev oblečenia, nie je sranda.

Ďakujem za rozhovor. A prajem ešte veľa takýchto úspechov, ako zažívaš teraz!

Aj ja ďakujem. A chcel by som odkázať ľudom, nech dajú Perinbabke 2 šancu a nech sa prídu pozrieť do kina, keď bude hotová aj napriek tomu, že na ňu nadávajú, keď škrabú námrazu z auta. 🙂

Zdroj: autor | Foto: fotoarchív Lukáš Frlajs