Toto by mladá rodina z Rimavskej Soboty nečakala ani v zlom sne. Ich malé bábätko zomrelo zo sekundy na sekundu a oni si nestihli ani len všimnúť, že sa niečo deje. Lekár to odhadol na nebezpečný syndróm, ktorý môžeme nazvať aj tichým zabijakom detí. 

Neuveriteľný prípad sa stal v Rimavskej Sobote, kde za záhadných príčin zomrel len 3-mesačný Dávidko. Chlapčeka našiel nehybného v kočíku jeho 21-ročný otec, pričom si smrť vôbec nevie vysvetliť, keďže Dávidko nemal žiadne ťažkosti.

Nešťastie sa stalo v spálni domu na sídlisku na Dúžavskej ceste, kde bol ihneď privolaný lekár. Ani ten však príčinu úmrtia zistiť nedokázal, no cudzie zavinenie s určitosťou vylúčil. Polícia aj lekári pracujú s verziou, že ide o syndróm náhleho úmrtia dieťaťa, kedy si rodič na prvý pohľad ani len nevšimne, že sa s jeho bábätkom niečo deje.

Pomôcť môže v takýchto prípadoch najmä monitor dychu a činnosti srdiečka, ktorý by na situáciu upozornil. Žiaľ, rodina ho nemala, pretože prístroj stojí desiatky eur. Hoci prípad Dávidka nie je na Slovensku jediným, pôvod tohto syndrómu sa lekárom a ani vedcom doposiaľ odhaliť nepodarilo. Ľudia tak nielenže nevedia, ako syndróm vzniká, no neexistuje proti nemu ani liečba. Dieťa väčšinou takto zomrie bez príznakov a toho, aby si to niekto v danom momente všimol. Podľa zistení vedcov dokonca dochádza k úmrtiam najčastejšie počas tvrdého spánku novorodeniatok, a to najmä do šiesteho mesiaca ich života.

Zdroj: cas.sk | Foto: pixabay