Nečakaný nález na stavenisku v Nitre, kde našli pozostatky mŕtveho človeka. Miesto skúmajú vedci, ktorí tvrdia, že kostra patrí šamanovi z doby kamennej. Viac informácií bude jasných až po preskúmaní pozostatkov. 

Na mieste, kde sa stavia automobilka Jaguar Land Rover našli pozostatky človeka. Nález potvrdil aj Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre, ktorý robí na týchto miestach výskum. Podľa zistení sa v tejto lokalite nachádzajú pozostatky z praveku, ale aj stredoveku. Tie najzaujímavejšie sú vraj z neskorej doby kamennej.

Len pred pár dňami sa našla kostra človeka na mieste, kde sa stavia nový závod. Podľa vedcov to nebol hocijaký človek, ale šaman, ktorý bol pochovaný neštandardným spôsobom. Jama, v ktorej kostru našli, mala slúžiť v minulosti ako zásobná jama na potraviny, no bol do nej hodený aj človek. Mŕtvy mal pri tele nielen bronzové ozdoby, ale aj malé kostičky, ktoré by mohli patriť hydine.

Úlohou vedcov je zistiť, prečo bol tento človek pochovaný hodením do jamy a nie do normálneho hrobu. Vďaka rádiokarbónovej analýze zistia nielen presný vek kostí, ale aj pohlavie, choroby a telesné anomálie tohto jedinca.

Vedci tvrdia, že tento objav je zriedkavý, pretože mŕtvy bol uložený na bruchu a na okraji jamy, čo je nezvyčajný spôsob pochovávania. Keďže ide o čerstvý nález, viac informácií bude známych až po zakonzervovaní a zrekonštruovaní kostry.

Zdroj: cas.sk | Ilustračná foto: Wikipedia