INZERCIA | Vianoce sú nielen sviatkom rodinného pokoja, ale v neposlednom rade aj zvýšených výdavkov. Poznáme to všetci, štedrovečerná hostina, vianočné dekorácie či najmä samotné darčeky nám niekedy vedia poriadne ukrojiť z rodinného rozpočtu. Poradíme vám, ako pri ich nákupe ušetríte.

 

Na čo najviac míňame?

Darčeky k Vianociam nepochybne patria, ale musí ich byť tak veľa? Mnohé prieskumy ukazujú, že sú jednou z najväčších položiek, na ktoré zvykneme počas sviatkov utrácať. Pre predstavu, asi 10 % Slovákov minie na darčeky viac ako 200 eur, čo rozhodne nie je zrovna zanedbateľná položka. Ďalších 20 % Slovákov zhruba 160 eur až 200 eur a nasledujúcich 20 % sa dokáže vtesnať pod hranicu 80 eur. Nuž, pri takýchto vysokých položkách sa snáď nenájde nikto, kto by nechcel pri ich nákupe ušetriť. Poďme sa pozrieť, ako to docielite.

Rozpočet je základ

Rozpočet, rozpočet a ešte raz rozpočet. Hneď prvú vec, ktorú by ste pred nákupom vianočných darčekov mali urobiť, je stanoviť si maximálny možný limit, ktorý ste ochotní minúť. Azda ani nemusíme pripomínať, že požadovanú sumu nesmiete za žiadnych okolností prekročiť, a to ani v prípade, že sa pri niektorej z položiek mierne odkloníte.

Je vôbec možné si tento budget ustrážiť? Určite áno a pritom to vôbec nie je nič tragické. Z bankomatu si jednoducho vyberiete požadovanú sumu, tú si vložíte do peňaženky či obálky a ďalší výber už jednoducho neuskutočníte.

Ušetriť môžete aj tak, že si s blízkymi vopred stanovíte cenový limit, prípadne sa dohodnete, že Ježiško prinesie tento rok darčeky len tým najmenším, a teda deťom. Kvôli darčekom sa však rozhodne nezadlžujte a peniaze si určite nepožičiavajte. Urobíte oveľa lepšie, ak si každý mesiac vami zvolenú čiastku odložíte do prasiatka.

Nekupujte nezmysly, využite povianočný výpredaj

Plánujete niekomu kúpiť darček len preto, že sa to patrí? Tak to si okamžite vyhoďte z hlavy. Zorganizujte si rodinnú poradu, na ktorej sa porozprávate so svojimi blízkymi na tom, čo by si priali pod stromček. Koniec koncov, vždy je lepšie nespraviť prekvapenie ako človeka prekvapiť niečím, čo iba odloží do zásuvky, no nie?

Ak však na prekvapení trváte, no nie ste si istý veľkosťou či farbou, stavte na darčekovú poukážku. Obdarovaný si tak sám vyberie, čo chce a vyhnete sa zbytočným opletačkám pri vracaní alebo výmene tovaru.

Nebudeme si klamať, už sme veľkí. Mnohých isto poteší aj vkusná obálka, plná šušťavých papierikov. Nie je žiadnym tajomstvom, že po sviatkoch spúšťajú predajcovia skvelé povianočné výpredaje, ktoré neraz siahajú do astronomických výšin. Vďaka nim si obdarovaný môže dopriať kvalitné kúsky za akciové ceny. Povianočný a novoročný výpredaj oblečenia, obuvi, parfémov, elektroniky či nábytku sa predsa vždy hodí.

Tip od nás:  Chcete nakupovať výhodne počas celého roka? Tak potom rozhodne navštívte kupónový portál Vasekupony.sk, kde nájdete mega zľavy, zľavove kupóny, zľavové kódy či dokonca výpredaje na jednom mieste. Zľava na oblečenie, topánky, kozmetiku, nábytok, elektroniku či dokonca hračky sa hodia stále a nie len na Vianoce.

Porovnávajte

Internet je mocný čarodej, to vieme všetci. Poskytuje nám totiž nespočetné množstvo možností, a inak to nie je ani pri nákupoch. Vybraný tovar totiž môžete jednoduchšie sledovať, a tak si môžete aj hravo porovnávať ceny alebo iné parametre produktov. Pri celkových nákladov samozrejme nezabudnite pripočítať aj náklady spojené s dopravou, tá totiž neraz dokáže predražiť aj drobné darčeky.

Predvídavosť

Patríte medzi tých, ktorí si nechávajú nákupy darčekov na poslednú chvíľu? Tak na tomto vašom neduhu by ste mali niečo zmeniť. Ochránite sa tak pred preplnenými nákupnými centrami či stresov pri odpočítavaní hodín, kým vám pri dverách zazvoní kuriér, ktorý mešká s balíčkom „len“ 5 dní. Darčeky preto neváhajte nakupovať počas celého roka. Nakupovanie v predstihu má aj ďalšiu výhodu. Veľa z nich tak totiž môžete nakúpiť v akcii.