Na východe sa môžu pochváliť prvou nemocnicou na Slovensku, ktorá používa robota. Ten dávkuje pacientom lieky podľa predpisu a uľahčuje tak prácu sestrám počas nočnej zmeny. Je ale robot spoľahlivý? 

V michalovskej nemocnici dochádza k veľkej zmene, ktorá nahradí prácu zdravotných sestier. Lieky pre pacientov po novom nebude pripravovať personál, ale robot. Jeho cieľom je uľahčiť prácu sestrám, ktorým nielenže triedenie liekov počas nočnej zmeny zabralo aj dve hodiny, ale niekedy sa dokonca stalo, že ľudský faktor zlyhal a pacientom boli podané nesprávne lieky alebo nesprávne množstvo.

Elektrický robot by však takéto chyby robiť nemal. Podľa receptu totiž dokáže automaticky pripraviť balíčky s liekmi pre daného pacienta bez toho, aby sa pomýlil. Vybavenie pritom trvá omnoho menej ako sestrám, jeden balíček pripraví za sekundu, pričom ich dokáže nakoniec aj skontrolovať. Za hodinu zabalí takmer 3 600 liekov. Konečnú kontrolu urobia i sestry, ktoré lieky pacientom podajú.

S novinkou prišiel generálny riaditeľ nemocnice, ktorý sa inšpiroval v USA. Podľa neho je bezpečnosť pacientov prioritou, a preto sa robot v nemocnici určite zíde. Michalovce sú tak prvým mestom, kde sa takýto robot na Slovensku nachádza. Jeho využívanie si pochvaľujú aj pacienti, ktorým sa sestry môžu lepšie venovať a majú na nich viac času.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: videoarchov.markiza.sk

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.