Ľadolezenie v Slovenskom raji - Sokolia dolina

Slovenský raj na rozdiel od Vysokých Tatier nemá zimnú uzáveru. Práve v zime vyniká jeho krása a divokosť prírody. V posledných rokoch sú lákadlom pre turistov ľadopády, ktoré nájdeme takmer v každej rokline.

Slovenský raj je známy svojimi roklinami, technickými zariadeniami či rebríkmi, pomocou ktorých zdolávame vodopády. Tento víkend však rebríky nebudú potrebné. Uskutoční sa tam totiž Ľadový a Drytoolový maratón. Súťažiť sa bude v štyroch kategóriách: Drytool master, Ľadoborec, Nočný šprint a Ultra borec.

Ako prví vyštartujú súťažiaci v kategórii Ľadoborec, a to v sobotu o šiestej ráno vo dvojiciach z Podleska. Ich úlohou je preliezť 6 ľadopádov v Slovenskom raji podľa vyznačenej mapy. Trať povedie aj novou Via ferratou v rokline Kyseľ či Suchou Belou. Dĺžka trate je 10 kilometrov a prevýšenie cez 600 metrov. Výška všetkých šiestich ľadov je cca 200 metrov, pričom najvyšší má až 60 metrov.

Aktuálny stav ľadu na Letanovskom mlyne
Aktuálny stav ľadu na Letanovskom mlyne

4. kolo Slovenského pohára v Drytoolingu štartuje v sobotu o deviatej na Letanovskom mlyne. Drytooling je mladá lezecká disciplína, ktorá zahŕňa lezenie s cepínmi a mačkami – avšak po skale. O 16:30 čaká súťažiacich ešte Ľadový šprint na Letanovskom ľade, kde si súťažiaci zmerajú sily v tom, kto vylezie ľad čo najrýchlejšie. Ultraborec je kombináciou všetkých kategórií. Súťažiť budú muži, ženy, ale aj juniori do 22 rokov.

Posledné dni so sebou priniesli aj poriadne mrazy a organizátori hovoria o TOP ľadových podmienkach pre súťažiacich. Ak sa chcete prísť pozrieť Ľadový maratón, môžete to spojiť aj s krátkou túrou v Slovenskom raji. Vybrať sa môžete napríklad po modrej značke Prielomom Hornádu smerom z Podleska. Najkratšia trasa na Letanovský mlyn vedie z obce Letanovce. Za necelú polhodinu sa dostanete zo železničnej stanice priamo pod ľad alebo môžete prísť autom a odparkovať ho pri vstupnej bráne do Slovenského raja pri bývalej rómskej osade.

Zdroj: facebook, autor | Foto: facebook, spisskanovaves.eu