Nie prvýkrát sa naskytla možnosť za hranicami Slovenska nahliadnuť na život našich Rómov. Medzinárodná sieť televízií Al Jazeera opäť po niekoľkých rokoch zverejnila reportáž o návšteve dediny s najväčšou rómskou komunitou na Slovensku – Jarovnice. 

Obyvatelia tejto dediny v Prešovskom kraji sa zahraničnému redaktorovi z Al Jazeeri sťažovali predovšetkým na nezamestnanosť, nerovné zaobchádzanie, či biedu. „Keď som chodieval autobusom do školy, bieli mi hovorili, že smrdím,“sťažoval sa istý Martin. „Keď ideme do obchodu, pozerajú na nás, akoby sme prišli kradnúť,“ dodal krútiac hlavou pre plusku.sk. Situácia sa podľa neho vôbec nezlepšuje. Nezamestnanosť Rómov prisudzuje ich neustálemu odmietaniu.

Ako píše pluska.sk: „Každý hovorí, že Rómovia sa nevedia adaptovať na život v krajine a zneužívajú sociálny systém. Ale tých peňazí je tak málo, že sa z toho nedá žiť. Aj môj plat je nízky,“ opísal situáciu na Slovensku. Florián mu dal za pravdu: „Náš štát sa nezaujíma o Rómov. Vláde je jedno ako žijú obyčajní ľudia v týchto regiónoch.“

Text ilustrovala daná televízia aj fotografiami z osady. Za zničené príbytky môžu podľa miestnych Rómov záplavy v roku 1998.

Riaditeľ blízkej základnej školy je bezmocný. Navštevuje ju 75-80 percent detí zo sociálne slabších rodín. Mladí Rómovia podľa neho záujem o školu strácajú v 14-15 rokoch. To im sťažuje aj situáciu na pracovnom trhu. Na záver uviedol, že tomu, kto by dokázal komplikovanú situáciu s obyvateľmi osád vyriešiť, by odovzdal Nobelovu cenu.

Zdroj: pluska.sk | Foto: ilustračné pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.