Nitra sa už čoskoro chce pustiť do riešenia problému, ktorý je pre jej obyvateľov nielen nebezpečný, ale aj nepríjemný. Začať by sa malo už v máji. Ako to celé dopadne? 

Nitra bojuje s vážnym problémom, ktorým sú ploštice na Orechovom dvore. Primátor Jozef Dvonč potvrdil, že situáciou sa začne mesto zaoberať v máji, kedy by sa malo začať s dezinsekciou. Obyvatelia bytoviek by tak mali byť na niekoľko dní presťahovaní do iných priestorov, a to napríklad do kasární v Krškanoch.

Problémom však nie sú len ploštice, ale aj svrab nahlásený už tromi rodinami. Ide o vážne kožné ochorenie, ktoré sa môže skončiť až hospitalizáciou. I keď sú ploštice menej nebezpečné, uštipnutie a následné svrbenie nie je ničím príjemným. Kým svrab sa šíri v kolektíve ľudí, ploštice si domov dokážete doniesť napríklad na odeve alebo v batožine. Zbavenie sa oboch problémov bude veľmi obtiažne a odborníci sa právom obávajú, či sa im to na Orechovom dvore podarí. Obyvatelia budú musieť dodržiavať prísne pokyny.

Výška peňazí na dezinsekciu zatiaľ nie je jasná, no podľa primátora by nemala presiahnuť sumu 10 – 12-tisíc eur. Situácia s vypratávaním by mohla mestu pomôcť aj pri zistení, koľko ľudí žije na Orechovom dvore načierno. Práce je dosť i okolo bytoviek, mesto chce v rámci nich využiť aj obyvateľov, ktorým by odpustilo časť dlhu voči nemu.

Bytovky slúžia pre neplatičov a neprispôsobivých ľudí, ktorí tu majú možnosť bývať od roku 2005. Radnica sa momentálne uchádza o dotáciu na nové komunitné centrum, pričom žiadosť je v procese hodnotenia.

Zdroj: mynitra.sme.sk | Foto: wikipedia/pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.