V prípade smrti malého Sebastiána zistil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vážne pochybenia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v nitrianskej nemocnici. Nemocnica sa pred médiami stále bránila, no zistilo sa, že vo vnútri to vyzerá úplne inak!

Malého chlapca priviezli rodičia do nemocnice s podozrením na cukrovku, no keďže nedostal potrebnú liečbu, zomrel v dôsledku ťažkého opuchu mozgu. Závery, ktoré na základe vyšetrovania boli vyvodené, nemocnica akceptuje a potvrdila, že pokutu 8 500 eur zaplatí. Vyvodeniu ďalších dôsledkov u zamestnancov sa však nemocnica bránila a pristúpila k tomu až po tom, ako ju na to vyzval krajský lekár. Pred médiami však nemocnica všetko tají a tvári sa, že chybu zamestnanci neurobili a preto nemajú koho potrestať.

Krajský lekár Ľubomír Ševčík však nenechal všetko len tak a prikázal nemocnicu konať, inak by jej hrozilo, že bude činnosť detského oddelenia pozastavená. V novembri preto nemocnica odvolala primárku oddelenia a aj námestníčku pre ošetrovateľstvo, ktoré podľa informácií, ktoré uvádza portál mynitra.sme.sk, v nemocnici už nepracujú. Zdravotnícky personál, ktorý v celej veci pochybil najviac, však stále potrestaný nie je a nemocnica sa dôsledkom bráni zubami-nechtami. Keď sa prevalila informácia, že primárka Silvia Labovská a námestníčka Angelika Bahíková už v nemocnici nepracujú, vedenie to prezentovalo tak, že samy z funkcie odstúpili a že s prípadom Sebastiána to nesúvisí.

Voči vyvodzovaniu dôsledkov sa nemocnica stále bráni tým, že konať proti personálu začne až po prešetrení externým znalcom. Nemocnica taktiež nechce poskytovať médiám žiadne informácie o tomto prípade, a to vraj z dôvodu, že voči zamestnancom sa na sociálnych sieťach šíria útoky. Krajský lekár však potvrdil, že odvolať primárku navrhol on z dôvodu zistených pochybení.

Primárka však reagovala pre médiá tak, že to celé vníma ako krivdu. Podľa odborníkov však nesie ona zodpovednosť nielen za seba, ale aj za konanie personálu a pri takejto chybe nie je možné zbaviť sa akejkoľvek zodpovednosti. Keďže vyšetrovanie dokázalo vinu najmä u stredného zdravotného personálu, krajský lekár žiada vedenie Fakultnej nemocnice Nitra, aby vyvodilo zodpovednosť aj u ďalších zamestnancov. To, ako to urobia, už ponechal na nich. Zdá sa teda, že aj keď sa nemocnica bránila zubami-nechtami, dôsledky smrti Sebastiánka si budú musieť odniesť nielen pokutou, ale aj prepúšťaním.

Zdroj: mynitra.sme.sk | Foto: Facebook/Justice for Sebinko, Fakultná nemocnica Nitra

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.