Pred pár dňami sa na sociálnej sieti objavil príspevok rozzúrenej tehotnej ženy, ktorá si myslela že rodí, tak išla do nitrianskej nemocnice. Tam jej však povedali, že je to len planý poplach a vypýtali si od nej 10 eur. K celému prípadu sa vyjadrila aj Fakultná nemocnica Nitra.

Portál mynitra.sme.sk informoval o brífingu, ktorý zvolala nemocnica v stredu 10. januára, aby sa vyjadrila ku “kolujúcim klamstvám na sociálnych sieťach”. 21-ročná pacientka prišla 1. januára 2018 o 18.00 hod v 36. týždni tehotenstva na urgentný príjem s podozrením na odtekanie plodovej vody, čo sa však po bližších vyšetreniach nepotvrdilo. “Pacientka prišla bez výmenného lístku, nebola odoslaná z lekárskej služby prvej pomoci (LSPP), čiže je plne v kompetencii vybrať poplatok 10 eur. Lekárka nepochybila,” uviedol Marián Bakoš, medicínsky riaditeľ nemocnice.

Prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Miloš Mlynček dokonca uviedol, že pacientka dostala nadštandardnú starostlivosť, akú nedostávajú ani ženy v anglických nemocniciach, napríklad ultrazvuk, meranie prietokov pupočníka a vyšetrenie akcie srdca plodu na monitore. “Preto je celý kolektív našej kliniky šokovaný, že za takúto nadštandardnú starostlivosť sa spustila mediálna kampaň za desať eur. Lekári ani sestry nemocnice o týchto poplatkoch nerozhodli, je to vec ministerstva zdravotníctva a financií,” dodáva Mlynček.

Primár gynekologicko-pôrodníckej kliniky Marián Matejka uviedol, že desaťeurový poplatok sa môže znížiť na 2 eurá len v tom prípade, ak pacienta poslali z LSPP a má výmenný lístok, prípadne ošetrenie trvalo viac ako 2 hodiny alebo išlo o úraz. Úplne oslobodený je od poplatku len ten pacient, ktorý ostáva v nemocnici aj hospitalizovaný.

Podľa slov riaditeľa je zavedenie 10-eurového poplatku správnym krokom, pretože v poslednej dobe ľudia zneužívajú služby pohotovostnú službu a navštevujú ju po svojej pracovnej dobe s prípadmi, s ktorými mohli zájsť aj k svojmu obvodnému lekárovi. Nitriansku nemocnicu dokonca navštevujú aj pacienti z okolitých miest a okresov, preto dochádza k preplneniu urgentných príjmov.

Zdroj: mynitra.sme.sk | Ilustračná foto: Facebook/Fakultná nemocnica Nitra, Nekŕmte nás odpadom

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Mladá a ambiciózna študentka žurnalistiky, ktorá sa zaujíma o všetko, čo sa deje okolo nej a má potrebu upozorniť na to aj svoje okolie. Miluje písanie a ak náhodou nepíše nejaký článok, rada si prečíta dobrú knihu.