Súd konečne rozhodol v prípade mladej Evy, ktorá prekonala vo svojich 11-tich rokoch infarkt. Nitrianska nemocnica jej za chybu musí zaplatiť poriadne mastnú sumu, no tá jej podľa rodičov zdravie už nikdy nevráti. 

Krajský súd konečne uzatvoril prípad mladej pacientky Evy, ktorá vo svojich jedenástich rokoch prekonala infarkt. Rozhodnutie súdu bolo vyhlásené 19. decembra, na základe ktorého je Nitrianska fakultná nemocnica povinná zaplatiť pacientke odškodné vo výške takmer 50-tisíc eur. Dôvodom infarktu je podľa súdu zlá diagnóza, za ktorú je zodpovedný zdravotný personál nemocnice.

Mladá Eva prekonala infarkt dôsledkom Kawasakiho choroby, ktorá ju postihla. Problémom však bolo, že v Nitrianskej nemocnici jej toto ochorenie nedokázali diagnostikovať a dievča utrpelo už v takto mladom veku infarkt, za ktorý žiadali rodičia dievčaťa odškodné vo výške 50 899,20 eur. Znalec potvrdil, že ak by dieťaťu nasadili včas správnu liečbu, infarktu sa dalo bez problémov zabrániť. Po dvoch rokoch sa rodina konečne dočkala rozhodnutia, na ktoré čakali. Už koncom roka 2015 rozhodol okresný súd o tom, že nemocnica je povinná zaplatiť rodine odškodné vo výške 48 007,20 eur. Veľká časť sumy, a to viac ako 40tisíc eur je jej priznaná na základe sťaženého spoločenského uplatnenia a zvyšok sumy ako bolestné za tieto komplikácie.

Nemocnica sa síce v roku 2015 proti tomuto rozhodnutiu odvolala, no Krajský súd potvrdil prvotné rozhodnutie o tom, že nemocnica pochybila. Zdravotné problémy mladú Evu sprevádzajú od roka 2009 až dodnes. Správnu diagnózu jej stanovili až v bratislavskom kardiocentre, no v tom čase už mala nenávratne poškodené srdce, z dôvodu čoho musela absolvovať aj transplantáciu tohto orgánu. Jej stav sa zlepšovať už nikdy nebude, rodina sa modlí, aby to nebolo horšie ako teraz.

Sudkyňa celý prípad uzavrela s tým, že za stav dievčaťa je zodpovedná nitrianska nemocnica, ktorá jej zle stanovila diagnózu a preto je povinná zaplatiť odškodné.

Nemocnica sa síce stále bráni tým, že ochorenie pacientke nespôsobili, no rodina je s rozhodnutím spokojná a odvolávať sa už nebude. Hoci im to zdravie ich dcéry nevráti, dôležité je pre nich vraj to, že zodpovednosť za stav ich dcéry bola priznaná nemocnici v plnom rozsahu.

Zdroj: mynitra.sme.sk | Foto: Facebook

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.