Nemocnica
Nemocnica

Poslanci schválili dlho riešené novinky v zdravotnej starostlivosti, ktoré sa týkajú všetkých Slovákov. Zmeny nás čakajú nielen v ordináciách lekárov, ale aj na urgentných príjmoch. 

Poslanci dnes schválili doplnkové ordinačné hodiny a zavedie sa aj zmena na urgentoch. Pre urgentné príjmy to znamená, že sa rozdelia na dva typy a zdravotné poisťovne na ne budú platiť mesačné paušály. Pri urgentnom príjme prvého typu pôjde o minimálne jednu ambulanciu s lekárom, triediacou sestrou a ďalšou sestrou či záchranárom. Pri druhom type bude samostatné oddelenie, počas dňa tam budú najmenej štyria lekári a osem sestier spolu so záchranármi. V nočných hodinách by to mali byť traja lekári a šesť sestier so záchranármi.

V rámci ordinačných hodín dochádza k významnej zmene, ktorá však nebude pre lekárov ani pacientov povinná. Pacienti sa po novom budú môcť na vyšetrenie objednať v poobedňajších hodinách, kedy bude lekár ordinovať za poplatok, ktorý si bude musieť pacient zaplatiť. Poslanci však s navrhovanou výškou poplatku 50 eur nesúhlasili a schválili výšku 30 eur.

Zároveň sa schválilo aj zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky na zdravotné poistenie pre zamestnávateľa. Všetky tieto novinky prinesie novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú dnes schválili zamestnanci.

Zdroj: tvnoviny.sk, teraz.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.