Marek Mach

Od druhej svetovej vojny uplynulo vyše 70 rokov. Súčasní stredoškoláci sa narodili do demokratickej krajiny. Niektorí z nich napriek veku, majú vlastné názory.

Marek Mach (15) študuje v Senici. Mnohých rovesníkov a okolie prekvapil, keď založil na Facebooku stránku Mladí proti fašizmu. Svoje názory prezentuje aj vo svojej triede. Ako na tejto stránke tvrdí: “Až po príchode na gymnázium som si uvedomil, ako veľmi sú mladí ľudia neinformovaní. Netušia, čo je to koalícia a opozícia a už vôbec nie, čo je pravica a čo ľavica. Následkom toho majú pocit, že každý jeden poslanec je súčasťou vlády, z čoho vzniká dojem, že jediná záchrana sú fašisti, nakoľko sú ,,iní”. To bol dôvod vzniku tohto článku. Nenachádzajú sa v ňom všetky informácie o demokracii, ale je tu čo najjednoduchšie zhrnuté, ako sa demokracia delí a ako funguje na Slovensku.”

Jeho záujem o dianie spoločnosti nekončí pri vláde Slovenskej republiky. Neverí všetkým informáciám, ktoré sú uverejnené na Facebooku. Ak sa pred minuloročnými voľbami publikovali informácie na známej sociálnej sieti, sám si preveroval ich obsah. Napríklad pri uverejnenom obrázku dieťaťa, ktorého údajne zbili imigranti, neváhal a zistil pravý zdroj. Prišiel na to, že dieťa bolo v skutočnosti obeťou domáceho násilia v bielej rodine v Nórsku.

Jeho názor o Facebooku je jasný, myslí si, že Facebook má obrovskú moc, pri formovaní názorov jeho spolužiakov. Je presvedčený, že: „..pomerne veľký vplyv na nich má prezident. Je silný a aktívny na sociálnych sieťach, má zaujímavé názory a mnohých preto oslovuje. Druhou silnou skupinou sú tí, ktorí sympatizujú s Mariánom Kotlebom.

Zdroj: dennikn.sk, facebook Mladí proti fašizmu | Foto: Facebook Marek Mach