Slovensko má dôvod na radosť! Naša astronautka Michaela Musilová sa nachádza v najužšom výbere ľudí, ktorí pôjdu na Mars. Jej sen sa pravdepodobne čoskoro splní, no bude musieť prekonať osemmesačnú skúšku.

Slovenská astronautka Michaela má dôvod na radosť, pravdepdobne sa stane členkou posádky, ktorá vyrazí ako prvá v histórii na Mars. Táto žena sa môže pochváliť rôznymi úspechmi, nedávno bola napríklad veliteľkou medzinárodného tímu, ktorý prežil v nepriaznivých podmienkach. Musilová má za sebou aj niekoľko simulovaných misií na Mars, no tentokrát ju už vybrala americká NASA, čo je úspech nielen pre ňu, ale i pre Slovensko.

Všetko to vypukne o pár dní na Havaji, kde Miška zažije simulovaný pobyt na Marse. Táto skúška bude trvať neuverietľných 8 mesiacov, avšak v porovnaní so skutočnou cestou je to o čosi menej. Len jednosmerná cesta na Mars totiž podľa doterajších výskumov trvá osem mesiacov, pričom celý pobyt bude pre astronautov trvať dva roky.

Michaela Musilová

Počas skúšobného obdobia na Havaji bude Michaela izolovaná v malom domčeku, ktorého priemer je 11 metrov. Spolu s ňou bude o miesto na Mars bojovať aj Kórejčan, Brit a dve Austrálčanky. Jesť budú len vysušené jedlo a stravu im osvieži pestovanie zeleniny.

Ťažké podmienky zažije mladá výskumníčka i v rámci hygieny, pretože na základe povolení sa bude môcť sprchovať len raz do týždňa, a to maximálne osem minút, čo je dôvod, prečo si skrátila vlasy o polovicu. Pohybovať sa bude môcť len v 30 kilogramovom skafandri, obmedzenú bude mať aj komunikáciu so svetom.

Veríme, že sa našej astronautke tento sen splní a dostane sa po výbere na Mars tak, ako si želá. Najprv však bude musieť zvládnuť ťažké podmienky, rovnaké s tými na naozajstnom Marse.

Zdroj: noviny.sk | Foto: pixabay/freepik, Twitter