Kto z nás nemá rád čokoládu? V dnešnej dobe takého človeka pravdepodobne nenájdete. Avšak! Nie je čokoláda ako čokoláda. Neďaleko našej Nitričky, v Ivanke pri Nitre, má sídlo unikátna čokoládovňa, ktorá žne  úspech za úspechom nielen na slovenskej, ale priamo na medzinárodnej a celosvetovej úrovni!

Vedúca osoba, ktorá sa skrýva za celým zrodom je čokolatier Karol Stýblo. Spolu so svojím tímom sa neustále snaží zlepšovať a navrhovať nové výrobky, ktoré dokážu pohladiť všetky vaše chuťové poháriky. Celá myšlienka začala nevinným obchodovaním s čokoládou v roku 2008. “Obchodník” sa do toho ponoril až tak, že časom začal vyrábať malé čokoládky ku káve, ktoré mu už, ako ambicióznemu človeku, samozrejme neskôr nestačili. Spolu s cieľavedomým tímom chcel tvoriť viac a najmä kvalitne. Začali nakupovať stroje a nadviazali rozsiahle kontakty s výrobcami kakaových bôbov a to priamo s farmármi. Vyrábalo sa vo väčšom.

Momentálne používajú vysoko kvalitné suroviny priamo od malých farmárov, dokonca spolupracujú priamo s ekvádorskými indiánmi, kde sa boli nedávno osobne dohodnúť a pozrieť v teréne. Jedným z ich mimoriadnych úspechov sú aj opakované ocenenia na celosvetovej súťaži “Great Taste”.

Čokolatier Karol Stýblo

gg

Ekvádorská expedícia

ff

Skutočným cieľom celej prevádzky je vytvoriť dielo, ktoré pohladí vaše zmysly. Preto si zvolili názov “LYRA”, lebo práve tento hudobný nástroj je známy svojim božským zvukom a jedinečným tvarom a dokáže sa dotknúť duše.

Lyra je symbol pohladzujúci vaše zmysly, ktorý vkladajú tvorcovia s láskou do čokolády.

Jedinečné produkty z tejto dielne získali taktiež zlatú hviezdu od 400 člennej veľmi prísnej poroty, ktorá bola zložená z nezávislých odborníkov, gastrokritikov a kuchárov ocenených Michelinskými hviezdami. Ochutnávalo sa z 10 000 vzoriek! Táto udalosť je medzi gastrokritikmi považovaná za Oscara v gastronómii.

dd

Avšak tieto jedinečné dobroty z dielne Lyra nenájdete len tak v bežných obchodných reťazcoch, ale na vybraných menších predajniach. K dispozícii sú v predajných sieťach Delikateso po celom Slovensku a momentálne ich zakúpite aj v Mlynoch pred hlavným východom na prízemí vo vianočných stánkoch.

Pred pár dňami sa tím Lyra chocolate nachádzal v USA a reprezentoval našu malú krajinu na newyorskej výstave Le Salon De Chocolat. Predstavil sa tam s vianočnou špecialitkou – horúcou čokoládou Caramel v spojení so slovenským “sajdru” Jablčnô. Táto bombová kombinácia sa tešila obrovskému úspechu.

Výstava v New Yorku “Le Salon De Chocolat”

bb cc aa

Pravdepodobne ešte mnoho ľudí o tejto neuveriteľne úspešnej čokoláde nevie, a to treba bezpodmienečne zmeniť, minimálne ochutnať tento jedinečný skvosť z našich končín! Sme hrdí na tak úspešného producenta, akým je Lyra Chocolate!

Zdroj, Foto, Video:  Facebook LYRA Chocolate