Ako píše web imeteo.sk, nasledujúce hodiny prinesú na naše územie zmenu počasia.

Teploty pod -20°C sa síce vo vyhliadke počasia ešte črtajú, ale do konca tohto týždňa by sa mrazy mali zmierniť. Dostať by sme sa mali do teplejšieho prúdenia, ktoré zároveň bude aj vlhkejšie a prinesie snehové zrážky na celé naše územie.“

Prvé snehové zrážky sa očakávajú na západnom a severozápadnom Slovensku krátko po 22:00. Po polnoci by sa zrážky mali rozšíriť už nad takmer celé územie. V priebehu rána začne sneženie od severozápadu ustávať. Do štvrtkového poludnia sa očakáva, že na západnom Slovensku a na severe stredného Slovenska napadne od 3 do 7 cm nového snehu.

SHMÚ varuje Oravu hneď niekoľkokrát. Až do zajtra rána stále platí výstraha pre nízkymi teplotami, ktoré môžu dosiahnuť aj – 20 stupňov. Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch.

Od stredy 11. januára 22.00 začínajú platiť dve ďalšie výstrahy. SHMÚ upozorňuje, že: “V okrese sa v polohách nad cca 1500 m miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 26 – 32 m/s (90 – 115 km/h).  Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Očakávajte však aj snehové jazyky a záveje, pred ktorými platí výstraha zatiaľ do štvrtka 12. januára  večera!

Aby toho nebolo málo, náš región už niekoľko dní SHMÚ varuje pred ľadovou povodňou. “Vzhľadom na výskyt nízkych teplôt vzduchu sa vytvárajú na tokoch ľadové úkazy – ľad pri brehu, ľadová triešť, dnový ľad, ľadová zápcha a zámrz toku, ktoré znižujú prietočnú plochu vodných tokov a môžu spôsobiť resp. spôsobujú vzdutie hladín hlavne na malých tokoch. 
V extrémnych situáciách môže dôjsť k vybreženiu tokov (ľady môžu upchávať menšie mostíky alebo priepusty na tokoch),” píše sa na webe SHMÚ.

Zdroj: imeteo.sk, shmu.sk |Foto: pixabay.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Katarína
Nadšená novinárka, ktorá vám pravidelne prináša tie najlepšie informácie o všetkom, čo vás zaujíma.